Indeksy większości giełd europejskich odrabiają dziś ubiegłotygodniowe straty. Indeks Europe Stoxx 600 wzrósł na początek dzisiejszych notowań o 0,8 proc. Najwyższe zwyżki zaobserwować można było w sektorze finansowym. Większość analityków podkreśla, że to reakcja na[link=http://www.parkiet.com/artykul/988796_100-mld-euro-dla-Dublina.html] przyznanie w niedzielę przez kraje Unii Europejskiej pomocy Irlandii[/link] w wysokości 100 mld euro, którą rząd w Dublinie ma przeznaczyć m.in. na ratowanie tamtejszych banków. - Fakt, że rząd Irlandii oficjalnie wystąpił o pomoc finansową w ramach europejskiego pakietu stabilizacyjnego, kończy sprawę i zdejmuje ten czynnik niepewności – oceniają analitycy Raiffeisen Banku Polska.
[b]Sprawdź [link=http://www.parkiet.com/temat/63.html]notowania spółek giełdowych[/link][/b]
Pozytywną reakcję widać jest także na rynkach walutowych. Euro umocniło się wobec dolara o 0,5 proc., do 1,374 USD za euro. Także złoty jest silniejszy – inwestorzy płacą rano za wspólną walutę niespełna 3,93 zł (o 0,2 proc. mniej, niż w piątek wieczorem).
Kondycji rynków nie popsuła także decyzja banku centralnej Chin, który podniósł stopę rezerwy obowiązkowej. Analitycy podkreślają, że inwestorzy oczekiwali tej zmiany od dawna i nie przeszkodziło to wzrostom na giełdach południowoazjatyckich. Indeks MSCI Asia Pacific agregujący notowania największych spółek regionu, zyskał dziś 0,7 proc. i jest na poziomie najwyższym od tygodnia. Japoński Nikkei wzrósł o 0,9 proc. (głównie na wieść o deprecjacji jena, co może być korzystne dla eksporterów). Gorsze nastroje mieli inwestorzy na giełdzie w Hongkongu, gdzie obawy przed spadkiem cen nieruchomości spowodowały spadek indeksu Hang Seng o 0,4 proc.
Kontrakty na amerykański indeks S&P500 rosną o 0,6 proc. Wpływ na otwarcie tamtejszych rynków mogą mieć dane o indeksie aktywności Chicago Fed, publikowane o 14.30 polskiego czasu. Na tle giełd światowych nieco gorzej prezentuje się sytuacja na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 pozostaje w okolicach piątkowego zamknięcia. Indeks szerokiego rynku WIG zyskuje tylko 0,3 proc. Spółkami o największych obrotach są PKO BP, PZU i KGHM.