Pomoc dla Irlandii pomaga giełdom

Zatwierdzony wczoraj wieczorem przez Brukselę plan pomocy rządowi w Dublinie uspokoił inwestorów. Zbytniego optymizmu nie widać jednak na parkiecie w Warszawie

Publikacja: 22.11.2010 10:18

Pomoc dla Irlandii pomaga giełdom

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Indeksy większości giełd europejskich odrabiają dziś ubiegłotygodniowe straty. Indeks Europe Stoxx 600 wzrósł na początek dzisiejszych notowań o 0,8 proc. Najwyższe zwyżki zaobserwować można było w sektorze finansowym. Większość analityków podkreśla, że to reakcja na[link=http://www.parkiet.com/artykul/988796_100-mld-euro-dla-Dublina.html] przyznanie w niedzielę przez kraje Unii Europejskiej pomocy Irlandii[/link] w wysokości 100 mld euro, którą rząd w Dublinie ma przeznaczyć m.in. na ratowanie tamtejszych banków. - Fakt, że rząd Irlandii oficjalnie wystąpił o pomoc finansową w ramach europejskiego pakietu stabilizacyjnego, kończy sprawę i zdejmuje ten czynnik niepewności – oceniają analitycy Raiffeisen Banku Polska.

[b]Sprawdź [link=http://www.parkiet.com/temat/63.html]notowania spółek giełdowych[/link][/b]

Pozytywną reakcję widać jest także na rynkach walutowych. Euro umocniło się wobec dolara o 0,5 proc., do 1,374 USD za euro. Także złoty jest silniejszy – inwestorzy płacą rano za wspólną walutę niespełna 3,93 zł (o 0,2 proc. mniej, niż w piątek wieczorem).

Kondycji rynków nie popsuła także decyzja banku centralnej Chin, który podniósł stopę rezerwy obowiązkowej. Analitycy podkreślają, że inwestorzy oczekiwali tej zmiany od dawna i nie przeszkodziło to wzrostom na giełdach południowoazjatyckich. Indeks MSCI Asia Pacific agregujący notowania największych spółek regionu, zyskał dziś 0,7 proc. i jest na poziomie najwyższym od tygodnia. Japoński Nikkei wzrósł o 0,9 proc. (głównie na wieść o deprecjacji jena, co może być korzystne dla eksporterów). Gorsze nastroje mieli inwestorzy na giełdzie w Hongkongu, gdzie obawy przed spadkiem cen nieruchomości spowodowały spadek indeksu Hang Seng o 0,4 proc.

Kontrakty na amerykański indeks S&P500 rosną o 0,6 proc. Wpływ na otwarcie tamtejszych rynków mogą mieć dane o indeksie aktywności Chicago Fed, publikowane o 14.30 polskiego czasu. Na tle giełd światowych nieco gorzej prezentuje się sytuacja na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 pozostaje w okolicach piątkowego zamknięcia. Indeks szerokiego rynku WIG zyskuje tylko 0,3 proc. Spółkami o największych obrotach są PKO BP, PZU i KGHM.

Zdaniem analityków, pomoc dla Irlandii nie oznacza od razu, że rynki będą stabilne. Część obawia się już o kondycję krajów półwyspu Iberyjskiego. – Planowany na tą środę strajk w Portugalii ponowi tylko debatę o potrzebne reformy w tym kraju. Z kolei przedstawione w ostatni piątek plany rządu w Hiszpanii nie uspokoiły inwestorów – w dalszym ciągu obawiają się oni o stan niegiełdowych banków spółdzielczych w tym kraju – ocenia Francesco U. Garzarelli z Goldman Sachs.

Giełda
Kolejny Dzień Wyzwolenia przełożony na sierpień
Giełda
Czekając na umowy handlowe
Giełda
Spokojny początek tygodnia na GPW
Giełda
GPW zaczyna nowy tydzień od niewielkiej przeceny
Giełda
Czy coś zatrzyma byki?
Giełda
Tym razem bez rekordów na GPW