WIG20: wciąż brak rozstrzygnięć po miesiącu konsolidacji

Przełom kwietnia i maja w wykonaniu największych spółek jest wierną kopią grudniowych zmagań inwestorów

Aktualizacja: 25.02.2017 20:08 Publikacja: 05.05.2011 13:48

WIG20: wciąż brak rozstrzygnięć po miesiącu konsolidacji

Foto: Bloomberg

Czwartkowe notowania warszawskim parkiecie niewiele różnią się od pozostałych okołoświątecznych dni sesyjnych. Jest jeszcze spora grupa inwestorów, którzy korzystają z możliwości przedłużonej przerwy urlopowej.

Spadki w przypadku indeksu blue chipów sięgają kilkunastu punktów, co nie jest wynikiem interesującym z punktu widzenia angażowania się inwestorów na rynku akcji. Podobnie sytuacja wygląda na rynku terminowym, tzn. okolice 2850 punktów nie są interesujące z punktu widzenia kupujących i sprzedających.

Właśnie dlatego marazm i nuda wciąż triumfują, a kolejne odczyty makroekonomiczne nie są w stanie wpłynąć na decyzje inwestorów, mimo, iż w przypadku zamówień w przemyśle w Niemczech mamy do czynienia z niemiłą niespodzianką.

Zamówienia w przemyśle Niemiec niewyrównane sezonowo wzrosły w marcu o 9,7 proc. r/r przy prognozie 15,4 proc. i ostatnim odczycie 20,1 proc. (po rewizji 19,6 proc.). Natomiast licząc miesiąc do miesiąca zamówienia spadły o 4 proc. przy prognozie wzrostu o 0,4 proc. i ostatnim wzroście o 2,4 proc. (po rewizji 1,9 proc.).

Największy wzrost zamówień w przemyśle Niemiec w ostatnich latach odnotowano w kwietniu 2010 r., kiedy to wzrosły o 30,1 proc. r/r. Od czerwca 2010 r. zamówienia utrzymywały się na podobnym poziomie, jednak poziom ten był wyższy niż w latach hossy giełdowej 2005-2007.

Przełom kwietnia i maja, a więc zbieg różnego rodzaju dni świątecznych przyczynił się do zdystansowania się inwestorów do rynku akcji. To już 19 sesja WIG20 przy dotychczasowym szczycie hossy. W grudniu 2010 r. największa dwudziestka oscylowała przy lokalnym szczycie około 20 sesji, zatem czas na ewentualne rozstrzygnięcia powoli dobiega końca.

Obrót na szerokim rynku przed godziną 13:00 wynosił ponad 0,5 mld zł, z czego około 77 procent przypadło na WIG20. Obrót utrzymuje się na poziomie podobnym do ostatnich kilku tygodni. Inwestorzy uzbroili się w cierpliwość i czekają na rozwój wydarzeń.

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia