GPW: spadki na początku sesji

Dzisiejsze odczyty makroekonomiczne przypadają głównie na drugą połowę sesji, stąd na początku kluczowe będą nastroje inwestorów.

Aktualizacja: 23.02.2017 13:34 Publikacja: 14.09.2011 10:08

GPW: spadki na początku sesji

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Wtorkowe notowania na Wall Street przyniosły wzrosty głównych indeksów. Dow Jones zyskał 0,4 proc., S&P550 wzrósł o 0,9 proc., z kolei indeks technologiczny był najmocniejszy i zwyżkował o 1,5 proc. Po zmiennej pierwszej godzinie handlu, przyszedł czas na powolną wspinaczkę, a indeksy zamknęły się w pobliżu sesyjnych maksimów.

Po wczorajszym zamknięciu handlu w Europie, inwestorzy poznali jeszcze odczyt budżetu USA, który wyniósł -134,15 mld dolarów, wobec oczekiwanych -126,5 mld dolarów, a ostatnio było -129,38 mld dolarów. Amerykańskie indeksy zareagowały lekką przeceną po publikacji tej informacji, ale ostatecznie wróciły do poziomów sprzed odczytu.

Rynki azjatyckie kończyły środowe notowania w pesymistycznych nastrojach. Japoński Nikkei 225 stracił 1,1 proc., Hang Seng tracił o 8:30 czasu polskiego około 1,1 proc., a Shanghai B-Shares zniżkował wtedy o 0,1 proc. Kontrakty terminowe na S&P500 rozpoczęły handel od spadków sięgających przekraczających 1 proc.

Dzisiejsze kalendarium makroekonomiczne otwiera o godz. 11:00 odczyt produkcji przemysłowej eurolandu za lipiec. Ankietowani analitycy oczekują wzrostu o 1,6 proc. miesiąc do miesiąca, a ostatnio miał miejsce spadek o 0,7 proc. Licząc rok do roku oczekiwany jest wzrost o 4,8 proc.

Kolejny odczyt to liczba wniosków o kredyt hipoteczny (godz. 13:00). Godzinę później Narodowy Bank Polski opublikuje wielkość podaży pieniądza M3 w sierpniu. Odczyt nie powinien mieć wpływu na notowania złotego.

Seria odczytów z USA o godz. 14:30 zamknie kalendarium makro. Wtedy opublikowana zostanie inflacji PPI za sierpień oraz inflacja w cenach procenta bez cen żywności i energii. Istotnym odczytem będą wstępne dane o sprzedaży detalicznej USA za sierpień oraz sprzedaż detaliczna bez samochodów i paliw. W przypadku tej pierwszej inwestorzy oczekują wzrostu o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, a ostatnio wzrosła o 0,5 proc. miesiąc do miesiąca.

Kontrakty terminowe na WIG20 otworzyły się 6 punktów poniżej wczorajszego zamknięcia, ale po pierwszym kwadransie notowań traciły już 0,9 proc. Indeks blue chipów stracił na otwarciu 1 proc.

Złoty tracił na początku sesji do euro około 0,4 proc. do poziomu 4,3470, a do franka szwajcarskiego około 0,45 proc. do pułapu 3,6127.

 

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC