ZAK potrzebuje nowej elektrociepłowni. Na tę obecną, która jest opalana węglem pozwolenia na użytkowanie kończą się w 2016 roku. Jaka będzie ostateczna moc nowych bloków?

- Wszystko zależy od tego, na jakie ostatecznie paliwo się zdecydujemy, a  analizowane warianty mówią od 100 do nawet 250-280 MW – mówi „Parkietowi" Adam Leszkiewicz, członek zarządu ZAK. Zastrzega przy tym, że wstępne analizy nie rekomendują rozwiązań opartych na węglu. Nie wykluczone, że paliwem będzie gaz ziemny lub koksowniczy z pobliskiej koksowni Zdzieszowice, należącej do ArcelorMittal.

Projekt ma być realizowany z innym podmiotem. Jak dowiedział się „Parkiet" ZAK prowadzi równoległe rozmowy, poza z PGNiG, także z największymi krajowymi firmami energetycznymi, w tym m.in. Tauronem i Eneą. Bliższych szczegółów na obecnym etapie nie ujawniono.

- Bardzo wstępne szacunki wskazują, że projekt budowy nowego bloku miałby kosztować od 300 do  800 mln zł, ale to zależy od wybranego wariantu. Finansowanie miałoby pochodzić ze środków własnych i kredytów – dodaje Leszkiewicz. Zastrzega, że projekt będzie prawdopodobnie realizowany z partnerami, z mniejszościowym udziałem ZAK.