Skarb Państwa szuka potencjalnego inwestora dla sodowej grupy. Zgodnie z planem prywatyzacji należący do resortu pakiet w Ciechu, czyli 37,89 proc. akcji, ma zostać sprzedany do końca przyszłego roku. – Do MSP docierają sygnały o zainteresowaniu odkupieniem tego pakietu. Żaden z inwestorów nie złożył dotąd oferty dotyczącej zakupu – zaznacza Katarzyna Kozłowska, rzeczniczka Skarbu Państwa. Pakiet należący do resortu jest dziś wart niespełna 430 mln zł.
Zdaniem analityków wdrażany obecnie program restrukturyzacji chemicznej grupy pomoże znaleźć zainteresowanego. Dominik Niszcz z DM Raiffeisen Banku ocenia, że po zakończeniu procesu restrukturyzacji w Ciechu na nowo uaktywnić się może czeski miliarder Zdenek Bakala, który wcześniej ze względu na niepewną sytuację grupy wycofał się z procesu prywatyzacji. – Jeśli w grupie pozostałaby tylko sodowa dywizja, to można byłoby uzyskać znaczące synergie Ciechu i należącej do Bakali spółki NWR. Do produkcji sody potrzebny jest bowiem węgiel – argumentuje analityk. Uważa, że wśród zainteresowanych nabyciem pakietu Skarbu Państwa w spółce będącej liderem sodowego rynku w tej części Europy mogą też pojawić się zagraniczne fundusze private equity.
Również Kamil Kliszcz z DI BRE Banku uważa, że po oddłużeniu grupy w drodze restrukturyzacji oraz dalszych dezinwestycji Ciech zyska na atrakcyjności. – Jeśli spółka wyjdzie na prostą to nie będzie już potrzebowała inwestora branżowego. Nie będzie natomiast problemu z pozyskaniem inwestorów finansowych, a więc może dojść do zmiany struktury planowanej przez Skarb Państwa prywatyzacji Ciechu – uważa Kliszcz.