Cisza przed burzą

Wczoraj indeks dużych spółek przez większość dnia oscylował blisko poziomów z piątkowego zamknięcia. W kolejnych dniach powinno być już znacznie ciekawiej.

Aktualizacja: 10.02.2017 23:53 Publikacja: 30.07.2013 06:00

Marcin Kiepas, dyrektor działu analiz, Admiral Markets

Marcin Kiepas, dyrektor działu analiz, Admiral Markets

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Potencjalnych impulsów, mogących pchnąć polskie indeksy w jedną lub drugą stronę, nie będzie brakowało. W tym impulsów z rodzimego podwórka. Dzisiaj raport finansowy za I półrocze opublikuje BZ WBK. Dwa dni później zrobi to samo BRE Bank. Zostanie też ujawniony indeks PMI dla przemysłu.

Od wtorku nastąpi wysyp raportów makroekonomicznych, które w sposób naturalny będą kreować trendy na rynkach globalnych, a co się z tym wiąże, również na giełdzie w Warszawie. Tego dnia ze strefy euro napłyną indeksy mówiące o koniunkturze gospodarczej, Hiszpania pochwali się wynikami II kwartału, natomiast Conference Board opublikuje indeks zaufania amerykańskich konsumentów.

W środę pierwszoplanową rolę zaczną odgrywać dane i wydarzenia z USA. Tego dnia zakończy się dwudniowe posiedzenie FOMC, zostaną opublikowane raport ADP nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz wstępne szacunki PKB za II kwartał.

Dzień później, w czwartek 1 lipca, tradycyjnie zostaną podane raporty PMI/ISM opisujące koniunkturę w sektorze produkcyjnym w Chinach, Europie (w tym Polsce) i USA. Odbędą się również posiedzenia EBC oraz BoE.

Tydzień zakończy comiesięczna publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Inwestorzy poznają lipcowe dane nt. stopy bezrobocia, zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym i w sektorze prywatnym.

Opisana grupa raportów powinna przybliżyć nas do ograniczenia przez Rezerwę Federalną programu skupu obligacji w ramach trzeciej rundy ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE3). Oczekujemy, że zostanie to ogłoszone we wrześniu. Nie obawiamy się jednak istotnie negatywnego wpływu tej decyzji na rynki akcji. Inwestorzy już się oswoili z myślą, że QE3 będzie ograniczane. Jednocześnie zdają sobie oni sprawę, że proces ten nie będzie przesadnie gwałtowny, a samo ograniczenie dobrze świadczy o gospodarce.

Oczekujemy, że indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego wzrośnie w lipcu do 49,8 pkt. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby bariera 50 pkt została pokonana. Mając to na uwadze zakładamy, że WIG ten tydzień zakończy wzrostem.

Giełda
Polskie indeksy na nowych szczytach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Rynek czeka na kolejny impuls
Giełda
Na GPW znów wiosna
Giełda
Analiza poranna – Fed ma się nie spieszyć z obniżkami
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wzrosty na GPW. mWIG40 i sWIG80 śrubują rekordy
Giełda
RPP nie zaskakuje, rynek dość obojętny