Na warszawskiej giełdzie od początku dnia da się wyczuć atmosferę wyczekiwania. Wszystko wskazuje, że tak będzie do jutra. W środę Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Bierną postawę inwestorów doskonale obrazuje zachowanie głównych indeksów. WIG20 zaczął notowania od symbolicznego spadku. Podaż w kolejnych godzinach handlu nieco przycisnęła, jednak paniki w Warszawie nie ma. O godz. 13. WIG20 tracił niecałe 0,6 proc. Po raz kolejny lepiej zachowują się średnie i małe firmy. mWIG40 co prawda też był pod kreską, ale tracił tylko 0,2 proc. Z grona spadkowiczów wyłamał się sWIG80, który rósł 0,1 proc. Niestety znów wiele do życzenia pozostawia aktywność inwestorów. Do godz. 13.30 obroty nie przekroczył nawet poziomu 350 mln zł.
Pocieszający jest fakt, że nie tylko Warszawa ma dziś problem ze zmiennością. Kłopot ten dotknął także inne europejskie rynki. Niemiecki DAX niemal cały dzień oscyluje w graniach wczorajszego poziomu zamknięcia. Podobnie zresztą zachowuje się francuski CAC40.
Oczywiście ciężko zakładać, aby gracze na tamtych rynkach czekali na decyzję RPP. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące ich biernej postawy trzeba spojrzeć na kolejne dni. W czwartek do gry wchodzi Europejski Bank Centralny, zaś w piątek ważne dane z amerykańskiego rynku pracy.
Wydaje się więc, że na przełom dziś raczej nie ma co liczyć. Oczywiście nadzieją pozostają Amerykanie. Kontakty na amerykańskie indeksy też jednak notują symboliczne zmiany.
Oczywiście to, że indeksy notują symboliczne zmiany nie oznacza, że na rynku absolutnie nic się nie dzieje. O ponad 7 proc. drożeją akcje firmy Comarch po publikacji zaskakująco dobrych wyników. Na drugim biegunie znajduje się Bogdanka, której walory tracą prawie 9 proc. Prezes firmy z rozmowie z PAP stwierdził, że spółka będzie musiała dostosować tegoroczną produkcję węgla do popytu na rynku. Wydobycie, choć wyższe rdr, będzie niższe od zdolności produkcyjnych kopalni i może wynieść poniżej 10 mln tonę. Spółka cierpi także, po decyzji Kompanii Węglowej o wyprzedaży zapasów.