Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.03.2015 07:07 Publikacja: 26.03.2015 07:07
Tomasz Hońdo, starszy analityk, Quercus TFI
Foto: Archiwum
Dobrze obrazuje to popularny wskaźnik zaskoczeń ekonomicznych Citi – o ile jesienią był najniżej od kilkunastu miesięcy, o tyle niedawno znalazł się najwyżej od dwóch lat. Jednoczesny spadek analogicznego wskaźnika zaskoczeń dla USA sprawił, że amerykańscy inwestorzy rzucili się do kupowania niemodnych wcześniej europejskich akcji. Efektem jest np. przekraczająca 20 proc. od początku roku stopa zwrotu z niemieckiego DAX-a.
W dużym stopniu ta rozbieżność jest związana z różnicami w polityce monetarnej. EBC przystąpił właśnie do luzowania ilościowego (QE), podczas gdy Fed z QE wycofał się na dobre jeszcze jesienią, a teraz przygotowuje rynki na pierwszą podwyżkę stóp. Będące efektem osłabienie euro względem dolara w jakimś stopniu odpowiada za odrodzenie eurolandu i zadyszkę w USA. Postępujące ożywienie w eurolandzie może jednak postawić pod znakiem zapytania sens kontynuowania QE. W tym nurcie wypowiadał się ostatnio największy przeciwnik luzowania, szef Bundesbanku Jens Weidmann.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Środa na GPW przyniosła schłodzenie nastrojów. W centrum uwagi inwestorów były banki, CCC oraz XTB.
Środową sesję WIG20 zakończył 2,6 proc. na minusie. Jego ciężarem okazały się głównie banki oraz walory firmy CCC.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Spadki na GPW nabrały rozpędu. Na dwie godziny przed końcem notowań WIG20 spadał prawie 3 proc.
Indeksy na warszawskiej giełdzie świecą dzisiaj na czerwono. Inwestorzy rozgrywają przede wszystkim wyniki finansowe spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas