Bankowe tsunami dobiło GPW

Inwestorzy o czwartkowej sesji na warszawskiej giełdzie zapewne będą chcieli, jak najszybciej zapomnieć. WIG20 stracił 2,76 proc.

Aktualizacja: 06.02.2017 20:59 Publikacja: 06.08.2015 18:06

Bankowe tsunami dobiło GPW

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala Waldemar Kompala

Już początek dnia wskazywał, że dzień może należeć do podaży. Na starcie notowań indeks największych spółek zniżkował o 1,5 proc. Jak się jednak okazało był to tylko wstęp do tego, co w kolejnych godzinach działo się na naszym rynku. A wszystko to przez decyzje posłów, którzy w środę wieczorem przegłosowali ustawę dotyczącą przewalutowania kredytów hipotecznych.

Według niej bank ma umarzać 90 proc. różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych, a nie w walucie obcej. Problem w tym, że pierwotnie mówiło się, o umorzeniu w wysokości 50 proc. Na takie rozstrzygnięcie inwestorzy nie byli gotowi i masowo zaczęli pozbywać się akcji.

Oczywiście najmocniejsza przecena dotknęła banki. Getin Noble Bank w ciągu dnia tracił ponad 20 proc. Banki wchodzące w skład WIG20 spadały nawet o ponad 10 proc. Patrząc jednak na wyliczenia ekspertów ciężko dziwić się tej wyprzedaży. Według nich projekt, który przeszedł przez Sejm będzie kosztował banki około 19 mld zł (wcześniej była mowa o 9 mld zł).

Czwartkowa sesja z góry więc była skazana na porażkę. Pytanie brzmiało tylko z jak dużymi spadkami będziemy mieli do czynienia. Decyzje polityków sprawiły, że WIG20 w trakcie ostatecznym rozrachunku stracił aż 2,8 proc. Aż o 7,8 proc. potaniały walory mBanku.  Akcje PKO BP straciły na wartości 7,3 proc. zaś BZ WBK 6,7 proc.

Niewiele lepiej poradziły sobie średnie i małe spółki. mWIG40 zakończył notowania 2,3 proc. pod kreską, zaś sWIG80 stracił 0,8 proc. Również w tej grupie nie brakowało spektakularnych przecen spółek z sektora bankowego. Getin Noble Bank stracił ostatecznie 18,9 proc.

Czwartkowej przecenie na GPW towarzyszyły bardzo duże obroty, co może wskazywać, że temat przewalutowania kredytów hipotecznych nie umknął uwadze inwestorów zagranicznych. Obroty na całym rynku wyniosły aż 1,3 mld zł.

Nasz rynek w czwartek był najsłabszym w całej Europie. Niemiecki DAX w momencie zamknięcia notowań w Warszawie tracił 0,4 proc., a francuski CAC40 rósł 0,2 proc.

Giełda
Tym razem bez rekordów na GPW
Giełda
Indeksy na GPW cofają się spod szczytów
Giełda
Nie było źle
Giełda
Stopy w dół
Giełda
WIG20 bez rekordu intra, ale z najwyższym zamknięciem w tym roku
Giełda
Mocny początek sesji. WIG z rekordem