Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 18:52 Publikacja: 22.09.2015 06:00
Foto: GG Parkiet
Zeszłotygodniową decyzją amerykańskiego Komitetu Otwartego Rynku stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych pozostały na niezmienionym poziomie i tym samym przedział wahań dla oprocentowania funduszy federalnych jest utrzymywany w korytarzu 0,00–0,25 proc. (efektywna stopa to 0,14 proc.). Decyzja Fed była zgodna z oczekiwaniami rynku, który dawał jedynie 30 proc. szans na podwyżkę we wrześniu. Nie było więc żadnego zaskoczenia. Natomiast gołębia retoryka Janet Yellen sprawiła, że rynek przestał wierzyć już w grudniową podwyżkę (45 proc. szans), mimo zaprezentowania najnowszych prognoz FOMC, gdzie widzimy, że większość opowiada się za podniesieniem kosztu pieniądza o 25 pb do końca roku. Niskie stopy procentowe to korzystne zjawisko dla inwestorów na rynku akcyjnym, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie zakup akcji jest finansowany często kredytem pod ich zastaw. Mogłoby się wydawać, że niskie stopy procentowe za oceanem mają także korzystny wpływ na rynki wschodzące, ale ten czynnik jest tu bardzo ograniczony. Indeks MSCI Emerging Markets od 2008 r. (czyli od momentu wprowadzenia ultraluźnej polityki monetarnej w USA) wzrósł do dziś o 45 proc. Indeks S&P500 zyskał 145 proc. Stąd też to rynki rozwinięte są głównym beneficjentem niskich stóp procentowych i tam też odwlekanie w czasie decyzji o podwyżce stóp może doprowadzić do ponownych wzrostów. Wrześniowa decyzja i brak zmian były oczekiwane przez rynek, ale rozczarowanie w grudniu i brak podwyżki mogłyby być korzystnymi sygnałami dla rynkowych byków, a Fed straciłby wiarygodność. Niemniej jednak historia pokazuje, że pierwsze podwyżki od razu nie powodują zahamowania wzrostów indeksów giełdowych. W latach 90. stopy w USA rosły z poziomu 3 proc. do 7 proc., a indeks S&P500 w tym samym czasie zyskiwał. Podobnie było w latach 2003 (stopa na poziomie 1 proc.) – 2007 r. (stopa 5,25 proc.). Wtedy też indeks S&P500 wzrósł o 40 proc. Lepszym wyznacznikiem dla zwrotów na tym rynku akcji (od cyklu podwyżek) jest rynek obligacji, gdzie dopiero przy zrównaniu się krótkoterminowego oprocentowania z długoterminowym inwestorzy masowo pozbywali się udziałów w firmach. Obecnie rentowność dwuletnich obligacji USA to 0,7 proc., a dziesięcioletnich 2,15 proc. Do ich zrównania jeszcze daleka droga, podobnie jak i do końca hossy na Wall Street.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas