Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mikołaj Kszczotek, analityk, TMS Brokers
Mimo że amerykańska gospodarka rozwija się solidnie, indeks S&P 500 nadal nie jest w stanie odrobić poniesionych strat. Co więcej, w ostatnich tygodniach odnotowano ciekawą zależność: wskaźnik rozbieżności stóp zwrotu spółek maleje wraz ze spadającym indeksem. Zazwyczaj relacja ta jest odwrotna – przy pogarszającej się koniunkturze inwestorzy wyszukują wartościowe spółki, które będą w stanie osiągać dobre wyniki w trudnych warunkach. Obecnie zaś wszystkie spółki wyprzedawane są w równym stopniu, gdyż mniej niż fundamenty liczy się strach przed kolejną falą wyprzedaży.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.