Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:52 Publikacja: 23.09.2015 06:00
Jarosław Niedzielewski, zarządzający funduszami Investors TFI
Foto: Archiwum
Teraz już takiej pewności nie ma. Sierpniowy krach i dość ślamazarne próby jego odreagowania spowodowały, że inwestorzy coraz poważniej zaczęli traktować scenariusz zmiany dotychczasowego trendu. Wśród amerykańskich zarządzających jest obecnie tyle samo optymistów co pesymistów, stosunek nieobserwowany od dołków z 2010 i 2011, a nawet 2009 roku. Natomiast niewidziane od czterech lat słowo „bessa" znowu zaczęło gościć na łamach finansowych periodyków. Choć ani w USA , ani w Europie nie widać na razie sygnałów nadchodzącej recesji, to jednak słabość chińskiej gospodarki i towarzyszące jej załamanie się cen surowców zostało potraktowane jako świadectwo realności zagrożenia bessą. W takich warunkach trudno się dziwić, że Fed nie zdecydował się na rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych w ubiegłym tygodniu. Jego przedstawiciele przestraszyli się skutków chińskiego załamania gospodarczego oraz ostatniej reakcji rynków finansowych, tak samo jak giełdowi gracze. Ciekawe, że czynnik, który zapoczątkował całe to zamieszanie, czyli nieoczekiwana zmiana mechanizmu kursowego juana, nie potwierdził początkowych obaw inwestorów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas