Rollercoaster na giełdach

Mija miesiąc od sierpniowego tąpnięcia. Mimo upływu czasu rany jeszcze się nie zagoiły, a wśród inwestorów na świecie utrzymuje się duża nerwowość.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:00 Publikacja: 24.09.2015 08:11

Tomasz Hońdo, starszy analityk, Quercus TFI

Tomasz Hońdo, starszy analityk, Quercus TFI

Foto: Archiwum

Dno sierpniowej paniki wyraźnie zdaje się oddziaływać na indeksy niczym magnes. Jeśli popatrzymy na historię, to dojdziemy jednak do wniosku, że nie jest to żadna anomalia – tak po prostu musi być. W większości historycznych przypadków po tak silnych spadkach jak te w sierpniu amerykański S&P 500 potem zwykle zawracał w kierunku dołka. Widać przykładowo duże podobieństwo obecnej sytuacji do tej sprzed czterech lat.

Amerykański indeks jeszcze przez około 40 sesji (mniej więcej dwa miesiące) nie mógł się na dobre otrząsnąć po szoku z sierpnia 2011 r. Dopiero po ponownym przetestowaniu dołka (chwilowo S&P 500 znalazł się poniżej niego) nadszedł czas na trwalszą poprawę. Wygląda więc na to, że obecna huśtawka nastrojów jest zjawiskiem naturalnym po silnym sierpniowym tąpnięciu. Kątem oka warto jednocześnie obserwować sprawdzone wskaźniki makroekonomiczne. Jednym z nich jest monitorowany przez nas „barometr aktywności w przemyśle chemicznym" (CAB). Według najnowszego odczytu wskaźnik ma za sobą trzeci spadkowy miesiąc z rzędu. To oznaka pewnej zadyszki w amerykańskiej gospodarce, stanowiąca fundamentalne wytłumaczenie ostatniej nerwowości. Na szczęście prawdopodobieństwo, że ten spadek przerodzi się w głębokie załamanie a la 2008 r., wynosi tylko 25 proc. (spośród ośmiu podobnych spadków w okresie ostatnich 20 lat tylko dwa zakończyły się recesją).

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia