Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 18:50 Publikacja: 25.09.2015 06:14
Wojciech Białek, główny analityk, CDM Pekao
Foto: Archiwum
Jeśli porównać zachowanie indeksów sektora producentów samochodów w różnych krajach, to okazuje się, że ten z Niemiec prezentował się do marca tego roku bardzo dobrze, znajdując się od przynajmniej 20 lat w systematycznej hossie, która podniosła wartość indeksu ponad 10-krotnie. Wyraźnie kontrastuje to z podobnym indeksem z USA, który w latach 1999–2009 stracił 30-krotnie na wartości, sygnalizując de facto bankructwo całej branży. Odbicie w latach 2009–2010 było bardzo silne, ale od tamtej pory indeks ponownie nie rośnie. Teraz Amerykanie mogą sobie tłumaczyć sukcesy Niemców oszustwem, a Niemcy widzieć w całej aferze próbę ochrony własnego rynku. Szukając drugiego dna, można całą sprawę postrzegać jako element toczących się negocjacji w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Wykres niemieckiego indeksu sektora producentów samochodów wygląda po ostatnich spadkach bardzo podobnie jak jesienią 1998 roku. Ta analogia sugeruje spadki trwające do października do poziomów z jesieni ub.r., później silne odbicie trwające do początku stycznia, a jeszcze później trwalszy, kilkuletni okres dekoniunktury (w obecnych realiach być może związany z publikacją wyników testów samochodów firmy w innych krajach świata). Cień afery Volkswagena może położyć się w najbliższym okresie na całej branży.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas