Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Szefowa Fed powiedziała bowiem, że większość członków FOMC, łącznie z nią, przewiduje obecnie wstępną podwyżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku, po czym nastąpi stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej. W reakcji na te słowa niemiecki DAX i francuski CAC40 rosły w porywach o ponad 3 proc., a WIG20 o 1,2 proc., do 2107 pkt. Te dwa pierwsze wskaźniki zdołały utrzymać się na wysokich poziomach do końca piątkowej sesji, a dorobek WIG20 topniał z godziny na godzinę. Ostatecznie indeks blue chips zakończył ostatnią sesję tygodnia niewielkim wzrostem o 0,4 proc., do 2091 pkt. Szanse na powrót powyżej oporu 2100 pkt zostały zachowane, ale ryzyko zniżki do sierpniowego minimum (2014 pkt), przynajmniej na gruncie analizy technicznej, jest wciąż wysokie. Przemawiają za tym sygnały sprzedaży na MACD i wskaźniku ruchu kierunkowego oraz utrzymujący się od kwietnia układ trendu spadkowego na rynku największych spółek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.