Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Marcin Woliński, analityk, MetLife PTE
Wydaje się, że mamy dobrze zarządzane spółki, które działają w sprzyjającym otoczeniu gospodarczym oraz generują stabilne wyniki finansowe i przepływy pieniężne.
Pomimo tego inwestycje w akcje przynoszą w ostatnich miesiącach straty, ponieważ pojawiły się czynniki niezależne od spółek, takie jak: ryzyko polityczne, zmiany prawne czy pogorszenie postrzegania polskiego rynku przez inwestorów zagranicznych, w tym także z powodu niepewnej sytuacji na świecie. Dodatkowo banki centralne próbują powoli ograniczać wpływ na wyceny aktywów (FED podniósł stopy procentowe, a EBC rozczarował po grudniowym posiedzeniu). Nasuwa się zatem pytanie, jakie czynniki mogłyby spowodować powrót zwyżek na giełdach. Niewątpliwie otoczenie inwestycyjne poprawiłoby się m.in. na skutek deeskalacji konfliktów geopolitycznych (np. Iran – Arabia Saudyjska), zmniejszenia prawdopodobieństwa hard landingu w Chinach (ponownie ostatnio rosnącego), nasilenia interwencji banków centralnych (jakkolwiek w długim terminie nie musi to koniecznie sprzyjać realnej gospodarce, to jednak wycenom aktywów w krótkim i średnim okresie już jak najbardziej), a przede wszystkim dzięki powrotowi zdrowego wzrostu gospodarczego, umiarkowanej inflacji i zakończeniu bessy na rynkach surowcowych. O tym, czy to wszystko się wydarzy w 2016 r., dowiemy się w przyszłości. W międzyczasie z pomocą może przyjść analiza techniczna.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.