Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.01.2016 05:00 Publikacja: 08.01.2016 05:00
Marcin Woliński, analityk, MetLife PTE
Foto: Archiwum
Wydaje się, że mamy dobrze zarządzane spółki, które działają w sprzyjającym otoczeniu gospodarczym oraz generują stabilne wyniki finansowe i przepływy pieniężne.
Pomimo tego inwestycje w akcje przynoszą w ostatnich miesiącach straty, ponieważ pojawiły się czynniki niezależne od spółek, takie jak: ryzyko polityczne, zmiany prawne czy pogorszenie postrzegania polskiego rynku przez inwestorów zagranicznych, w tym także z powodu niepewnej sytuacji na świecie. Dodatkowo banki centralne próbują powoli ograniczać wpływ na wyceny aktywów (FED podniósł stopy procentowe, a EBC rozczarował po grudniowym posiedzeniu). Nasuwa się zatem pytanie, jakie czynniki mogłyby spowodować powrót zwyżek na giełdach. Niewątpliwie otoczenie inwestycyjne poprawiłoby się m.in. na skutek deeskalacji konfliktów geopolitycznych (np. Iran – Arabia Saudyjska), zmniejszenia prawdopodobieństwa hard landingu w Chinach (ponownie ostatnio rosnącego), nasilenia interwencji banków centralnych (jakkolwiek w długim terminie nie musi to koniecznie sprzyjać realnej gospodarce, to jednak wycenom aktywów w krótkim i średnim okresie już jak najbardziej), a przede wszystkim dzięki powrotowi zdrowego wzrostu gospodarczego, umiarkowanej inflacji i zakończeniu bessy na rynkach surowcowych. O tym, czy to wszystko się wydarzy w 2016 r., dowiemy się w przyszłości. W międzyczasie z pomocą może przyjść analiza techniczna.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Krajowe indeksy, mimo przewagi optymistycznych nastrojów na europejskich rynkach akcji, poddały się korekcie oddalając się od szczytów hossy. Kluczową rolę odegrały mocno przecenione akcje banków.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,96%, do poziomu 2784 pkt. mWIG40 zniżkował 1,2%, podczas gdy sWIG80 zanotował wzrost o 0,51%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.
W weekend poznaliśmy informację, której w zasadzie nikt się nie spodziewał. Warren Buffet, znany jako Wyrocznia z Omaha, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie zdecydował się odejść na emeryturę. Jest to o tyle zaskoczenie, że wielokrotnie w poprzednich latach wskazywał, że nie zamierza rezygnować ze swojej pracy, tak jak jego mentor Benjamin Graham.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Powrót z majówki nie okazał się udany dla inwestorów z GPW. W poniedziałek przeważał bowiem kolor czerwony. W centrum uwagi był m.in. Santander Bank Polska czy też Budimex.
Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. A to przekłada się na wyprzedaż krajowych akcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas