Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Krzysztof Boryczko, portfolio manager, Money Makers TFI
Retoryka wystąpienia szefowej Fedu dała do zrozumienia, że poprzednio zakładana droga do zacieśniania pieniężnego może być łagodniejsza. Wcześniej oczekiwane cztery podwyżki stóp procentowych na ten rok wydają się już bardzo mało realne. Oprócz akcentowania zbyt niskiej inflacji oraz dalszego oczekiwania na poprawę na rynku pracy, co dotychczas było głównymi kryteriami, na które Fed patrzył przy kształtowaniu polityki monetarnej, dodatkowo mocno podkreślana była kwestia globalnej sytuacji gospodarczej. Janet Yellen negatywnie oceniła sytuację gospodarczą na świecie, twierdząc, że właśnie to spowolnienie istotnie wpłynęło na przemysł i eksport USA. Dała do zrozumienia, że utrzymywanie się negatywnej tendencji w gospodarce światowej może prowadzić do modyfikacji kształtowania ścieżki zapowiadanych podwyżek stóp procentowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.
Krajowy rynek rozpoczyna czwartkowy handel od skoku o około 40 pkt, do 2880 pkt. Wśród dużych spółek na starcie sesji pod kreską jest jedynie CD Projekt.