Gorsze zachowanie WIG20 jest doskonale widoczne, jeżeli porównamy go w ciągu minionego miesiąca do indeksu niemieckiej giełdy reprezentowanej przez DAX. Polski rynek w tym czasie stracił na wartości, natomiast giełda niemiecka zyskała.
Warto się również przyjrzeć, jak wyceniana była polska waluta w minionym okresie. Złoty w ciągu ostatnich kilku tygodni tracił na wartości w stosunku do głównych walut. Do pełni obrazu sytuacji brakuje jeszcze przedstawienia sytuacji na rynku długu. Rentowność polskich obligacji dziesięcioletnich Skarbu Państwa w ostatnim okresie systematycznie rosła. Wzrost rentowności obligacji nierozerwalnie wiąże się z coraz droższym finansowaniem potrzeb pożyczkowych państwa. Biorąc pod uwagę ambitne plany rządu, każdy znaczący wzrost rentowności polskiego długu może być mocno odczuwalny dla budżetu państwa.
Patrząc na zachowanie polskiego rynku w jego trzech głównych aspektach, czyli akcje, obligacje oraz waluty, można sądzić, że rynek od pewnego czasu dyskontuje już potencjalnie negatywną informację o obniżeniu ratingu Polski przez agencje Moody's. Dlatego decyzja, która ma zostać opublikowana 13 maja, nie powinna być tak dużym zaskoczeniem dla rynku, jak miało to miejsce w styczniu po publikacji decyzji przez inną agencję ratingową.
Oprócz oceny polskiej wiarygodności kredytowej przez zagraniczne agencje nad naszym rynkiem cały czas ciąży nierozwiązana sprawa kredytów frankowych. Nie można wykluczyć, że do końca roku poznamy kolejną propozycję rozwiązania tej sprawy przedstawioną przez rząd. Ostateczny kształt ustawy może mieć istotny wpływ na wyceny sektora bankowego, który ma znaczący udział w polskiej giełdzie.
Kolejnym istotnym wydarzeniem, które może wpłynąć na nasz rynek, jest planowany na ten rok przez rząd przegląd funkcjonowania otwartego systemu emerytalnego. Patrząc na przedstawione argumenty, widzimy sporo czynników ryzyka dla naszego rynku akcji w najbliższej przyszłości. Jednocześnie wkraczamy obecnie w szczyt publikacji wyników spółek za I kwartał 2016 r., które pokażą nam, jak decyzje polityczne nowego rządu wpływają na bieżący biznes. Na pewno znajdą się na naszym parkiecie podmioty, które będą umiały wykorzystać obecne warunki rynkowe i przyniosą akcjonariuszom dobrą stopę zwrotu