Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.09.2016 06:00 Publikacja: 01.09.2016 06:00
Andrzej Miszczuk, zarządzający funduszem Caspar Globalny, główny strateg F-Trust
Foto: Archiwum
Mimo to utrzymuje się tu porządek i anglosaksońska dyscyplina, w dużym stopniu ze względu na tradycyjne, prywatne źródła finansowania. Pieniądze są tu łatwo dostępne, pieniądze polują na pomysły inwestycyjne, pieniądze uganiają się za tymi, którzy dają nadzieję na następny „wielki strzał". Czy możemy porównywać nasze warunki finansowania i rozwoju nowych firm do tutejszych, wielonarodowych, niczym nieskrępowanych, chociaż podlegających ścisłemu prywatnemu rygorowi finansowemu? Zadaję to pytanie, aby uzmysłowić polskim inwestorom, jak wielki obszar inwestycyjny istnieje poza granicami naszego kraju i jaka jest jego jakość. Nie chodzi o przepisy, lecz o rzetelność przedsiębiorców.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pierwsza sesja nowego tygodnia przynosi wyraźne schłodzenie nastrojów wśród inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. A to przekłada się na wyprzedaż krajowych akcji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Najważniejsze rynki akcji mają za sobą kolejny wzrostowy tydzień. W przypadku indeksów europejskich udało się ugrać trzeci tydzień zwyżek w serii.
Indeksy na Wall Street zmierzają do końca tygodnia na wysokim C, domykając dołek wywołany paniką po Dniu Wyzwolenia. S&P500 (+1,2%) handluje na zielono 9 dzień z rzędu, co stanowi najdłuższą serię wzrostów od 2004 roku. Nasdaq i Dow Jones zyskują kolejno 1,2% i 0,8%, jednak to indeks małych spółek Russell 2000 znajduje się dzisiaj na prowadzeniu (1,9%).
Pierwsze rozdanie maja na rynku warszawskim skończyło się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy wyprzedają dziś akcje Celonu Pharmy, Wieltonu czy Bumechu. Natomiast zyskują Tarczyński, DataWalk, Polimex i CD Projekt.
Po jednym dniu przerwy krajowy rynek wraca do handlu z byczym nastawieniem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas