Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od samego rana na europejskich rynkach akcji przeważały minorowe nastroje, skutecznie zniechęcając do kupowania akcji. Wyprzedaż na większości parkietów miała jednak ograniczony zasięg. Co więcej, część indeksów skutecznie oparła się przecenie, kończąc notowania nad kreską. Zwyżki na wybranych parkietach wsparł solidny wzrost cen ropy naftowej.
Mniej szczęścia mieli inwestorzy w Warszawie. Drugą sesję z rzędu realizowano zyski po solidnych zwyżkach z ubiegłego tygodnia. W efekcie WIG20 zakończył sesję 0,9 proc. na minusie. Do zakupów akcji zniechęcało coraz silniejsze przekonanie o podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, która wydaje się już niemal przesądzona, biorąc pod uwagę solidne dane makro napływające z amerykańskiej gospodarki. Decyzję poznamy jeszcze w tym tygodniu. Sprzedający w Warszawie byli najbardziej aktywni w segmencie największych spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, z których zdecydowana większość zakończyła notowania pod kreską. Negatywnie w tym gronie wyróżniały się walory PZU i Pekao, które korygowały ostatnie silne zwyżki, oraz Eurocashu. Sprzedający byli również aktywni na papierach spółek energetycznych. Przecenie skutecznie oparły się jedynie akcje PGNiG, mBanku i Aliora.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy stare giełdowe powiedzenie, że „niedźwiedzie skaczą z okna, a byki wchodzą po schodach”, wciąż ma zastosowanie?
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.