Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 630 mln, z czego aż 552 mln przypadło na główny indeks. Najsłabszymi indeksami sektorowymi były WIG-Górnictwo (-3,15%) oraz WIG-Chemia (-2,87%). WIG20 był dziś, ponownie, jednym z najsłabszych indeksów w Europie.
Przed sesją wydawało się, iż możemy być świadkami mało ciekawej sesji wyczekiwania na czwartkową decyzję TSUE dot. kredytów w CHF. Odczyt PMI dla gospodarki polskiej wyniósł 47,8 pkt. wobec oczekiwanych 47,9 pkt. Krajowy rynek był jednak pod wpływem relatywnie negatywnych nastrojów w Europie. Zdecydowaną większość obrotu notowania europejskich indeksów spędziły pod kreską reagując na kiepskie, finalne odczyty przemysłowych indeksów PMI podtrzymujących założenia co do mocnego hamowania w Strefie Euro. Po godz. 15:30 „do gry" weszli amerykanie wraz z wzrostowym otwarciem Wall St. Optymizmu starczyło jednak jedynie na półgodziny gdyż przemysłowy ISM wyniósł alarmujące 47,8 pkt., czyli najniżej od blisko 10-lat. W przypadku wszystkich wymienionych wyżej wskaźników przemysłowych kluczowa jest granica 50 pkt. oddzielająca teoretycznie wzrost od kurczenia się sektora. D. Trump od razu zasugerował, iż perspektywom przemysłu ciąży szkodliwa polityka FED (w domyślne zbyt wysokie stopy i zbyt mała stymulacja). Indeksy jednak zanurkowały, a sesja w Europie zakończyła się na większości giełd blisko intra-sesyjnych minimów. Zarówno PLN jak i krajowy sektor bankowy (WIG-Banki stracił dziś 0,96%) ponownie znajdował się pod presją wynikającą z czwartkowej decyzji TSUE. Duża część rynku zakłada jednak, iż potencjalnie negatywny (dla sektora) wyrok jest już częściowo zdyskontowany. Duża część dzisiejszych zmian kursów wynikała z ostatnich publikacji danych finansowych za półrocze po wczorajszej sesji.
Wśród poszczególnych spółek warto wspomnieć o ponad 4% przecenie akcji CCC, -3,4% KGHM oraz 2,4% zniżki Dino w zakresie indeksu WIG20. Przeciwwagą były jedynie walory TPE ze zrostem 2,13%. Tauron ma jednak jedynie niecałe 0,9% udziału w indeksie. W zakresie mniejszych spółek warto bliżej przyjrzeć się dwucyfrowej (+20,8%) zwyżce walorów EkoExportu, który kontynuuje wczorajszą passę wynikającą z publikacji danych finansowych. Ponadto 11,7% zwyżki zanotowały akcje Polnordu przy podwyższonych obrotach. Spółka znajdowała się ostatnio w dynamicznym trendzie spadkowym z uwagi na rynkowe spekulacje dot. potencjalnej dużej emisji akcji. Pod koniec obrotu Lotos poinformował o zakończeniu procesu due diligence przez PKN.
Z rynkowego punktu widzenia WIG20 zbliża się do okolic dołka z 23/09. Z jednej strony mamy słabsze nastroje na rynkach globalnych z uwagi na publikacje makro. Z drugiej krajowi inwestorzy czekają na czwartkowy ruch ze strony TSUE, gdzie z uwagi na dużą wagę w indeksach sektora bankowego od tego wydarzenia zależeć będzie kierunek dla WIG20.
Konrad Ryczko Analityk