Wrzesień istotnie podkopał tegoroczne stopy zwrotu funduszy, ale głównie dotyczy to strategii powiązanych z rynkami akcji. Fundusze dłużne w nieco mniej sprzyjających warunkach w sporej części zdołały się nawet umocnić.
„Misie” na czele
Dwa poprzednie miesiące upłynęły pod znakiem korekty akcji. Sporo napięć obserwujemy także na rynkach długu, ale raczej zagranicznych. Fundusze akcji wciąż jednak mogą pochwalić się solidnymi stopami zwrotu, choć portfele dłużne coraz częściej wyprzedzają je pod względem zysków przy bardziej ograniczonym ryzyku zmienności. W zeszłym miesiącu najsłabiej zaprezentowały się jednak fundusze metali szlachetnych, które zresztą już wcześniej zawodziły inwestorów. We wrześniu średnia stopa zwrotu tych produktów sięgnęła minus 6,1 proc., przez co strata od początku roku powiększyła się do 10,6 proc. – wynika z danych analizy.pl. Nastawienie do złota psuły w ostatnim czasie wzrosty rentowności amerykańskich obligacji oraz umocnienie dolara.
Pozostałe najsłabsze grupy funduszy we wrześniu jak i po dziewięciu miesiącach tego roku są dość daleko od powyższych strat. Najgorsze fundusze akcji w zeszłym miesiącu zanotowały spadki średnio nie większe niż 4 proc. Niestety mowa tu o liderach rynku, czyli portfelach polskich akcji uniwersalnych oraz małych i średnich spółek. Jeszcze niedawno obie te kategorie mogły pochwalić się ponad 20-proc. stopami zwrotu od początku roku, a w tej chwili miano to mogą sobie przypisać tylko fundusze tzw. misiów. Produkty szerokiego polskiego rynku akcji zmniejszyły zyski do przeciętnie 15,7 proc. po dziewięciu miesiącach tego roku. Spośród funduszy akcji polskich uniwersalnych w czołówce grupy w poprzednim miesiącu znalazły się Franklin Zdywersyfikowany Akcji oraz mBank Innowacji PL, choć i one nie zakończyły miesiąca z zyskami. Wśród portfeli krajowych małych i średnich przedsiębiorstw na pozycji lidera finiszował we wrześniu Rockbridge Neo Akcji Małych Spółek, jednak stracił 1 proc.
Podobne straty jak polskie akcje przyniosły w zeszłym miesiącu również globalne rynki rozwinięte. Zniżki wyniosły tu po 3,4 proc., przez co średni wynik od początku roku zmalał do 9,1 proc. Nieco lepiej prezentują się fundusze akcji amerykańskich, które wciąż są 12,6 proc. nad kreską, a w samym wrześniu straciły jedynie po 2,7 proc.