Rynek ETF-ów wciąż z dużym potencjałem

W Polsce i na świecie inwestowanie pasywne zyskuje na popularności, ale ma jeszcze spore pole do rozwoju – przekonywali uczestnicy Warsaw Passive Investment.

Publikacja: 10.05.2022 21:00

Rynek ETF-ów wciąż z dużym potencjałem

Foto: Adobe Stock

Niskie koszty zarządzania, prostota i płynność – to główne elementy, które przyczyniły się do sukcesu funduszy ETF na świecie – twierdzili zgodnie uczestnicy pierwszego dnia konferencji Warsaw Passive Investment, która odbywa się na GPW, a której patronem medialnym jest „Parkiet". Eksperci zauważyli również, że rynek inwestowania pasywnego cały czas się rozwija. Do funduszy nie tylko napływają nowe aktywa, ale pojawią się w ofercie także nowe produkty.

Światowy fenomen

W tym roku wartość aktywów zgromadzonych w funduszach ETF przebiła 10 bln USD, a rynek ten nieprzerwanie rośnie od 12 lat.

– Dzięki funduszom ETF możemy uzyskać ekspozycję na dowolny rynek na świecie. Fundusze dają nam też możliwość realizowania różnych strategii. Dodatkowo mówimy o prostym instrumencie. Nie musimy zagłębiać się w historię i finanse konkretnej spółki. Nie musimy się zastanawiać, czy dana firma jest dobra, czy też zła – mówił Efram Slen z Nasdaq Investment Intelligence.

W dyskusji nie mogło zabraknąć oczywiście wątku polskiego. Nasz rynek wciąż jednak jest w tym obszarze na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju. – Polska jest specyficznym rynkiem, fundusze ETF wolniej się rozwijają. Widzimy rozwijające się fundusze inwestycyjne, natomiast jeśli chodzi o ETF-y, to jesteśmy na początku drogi. Jest bardzo wiele do zrobienia. Oczywiście chcemy wspólnie z uczestnikami rynku zadbać o rozwój tego obszaru również w Warszawie. Zachęcamy też cały czas do komunikacji z nami, tak aby faktycznie na koniec tworzyć produkty, które będą potrzebne inwestorom – mówiła z kolei Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark.

Garść statystyk

Statystyki dotyczące rynku polskiego mówią zresztą same za siebie. Na warszawskiej giełdzie notowanych jest obecnie 11 funduszy ETF. Na całym świecie ich liczba to około 10 tys. Jak z kolei zauważył Roy Regev, przewodniczący rady nadzorczej Beta Securities, firmie, która wprowadza na GPW fundusze ETF, w Izraelu notowanych jest ponad 1,1 tys. funduszy pasywnych.

Slen przekonywał jednak, że Polska nie jest tak daleko w tyle, jak mogłoby się wydawać. – Potencjał na pewno jest bardzo duży, trzeba tylko odpowiedzieć na pytanie, jak go wykorzystać. Ważna jest edukacja, ale też trzeba tworzyć sensowne rozwiązania, a nie w ciemno podążać za modą – podkreślał.

Tym bardziej że rynek ETF-ów oferuje coraz to nowe rozwiązania. Nie jest to więc jedynie naśladowanie ruchów indeksów.

– Klienci oczekują różnych rozwiązań, od zachowawczych po bardziej agresywne. Dzięki funduszom ETF bez problemu mogą wyjść poza rynek krajowy. Obecnie, w związku z warunkami rynkowymi, wielu inwestorów szuka ekspozycji na surowce właśnie poprzez fundusze ETF. Coraz ważniejszą kwestią są także czynniki ESG. Fundusze, które biorą pod uwagę ten aspekt, również zyskują na popularności – mówił Christiaan Wiebols z firmy BlackRock.

Eksperci z BlackRock przekonywali także, że rynek ETF-ów daleki jest od nasycenia. Jak wynika z ich prezentacji, w funduszach ETF opartych na akcjach zgromadzone są aktywa rzędu 7,9 bln USD, podczas gdy cały rynek akcji można szacować na ponad 120 bln USD. Kolejna dawka wiedzy o ETF-ach w środę podczas drugiego dnia konferencji.

Fundusze inwestycyjne
Przedsmak REIT-ów, czyli debiut nieruchomościowego FIZ-u
Fundusze inwestycyjne
Fundusze inwestycyjne zakończyły kwartał z hukiem
Fundusze inwestycyjne
Pęd za funduszami dłużnymi nieco słabnie. Rośnie tolerancja ryzyka
Fundusze inwestycyjne
Witold Chuść, Rockbridge TFI: Wolę 2,4 proc. z bunda niż 4,5 proc. z treasuries
Fundusze inwestycyjne
Bartłomiej Chyłek, Goldman Sachs TFI: Globalni inwestorzy obdarzyli Polskę kredytem zaufania
Fundusze inwestycyjne
Polska gospodarka będzie mocno błyszczeć na tle unijnej