Pierwsze ze wspomnianych liczy na zielone światło dla trzech zagranicznych funduszy akcji (dwóch regionalnych i jednego sektorowego) oraz dla jednej globalnej strategii absolutnej stopy zwrotu.
O fundusze otwarte planuje wzbogacić ofertę BPS TFI. – Czekamy na zgodę regulatora na nowy subfundusz w parasolu FIO. Jesteśmy w trakcie obniżania poziomu minimalnych wpłat do subfunduszy z parasola SFIO, wcześniej przeznaczonego dla klientów instytucjonalnych i zamożnych klientów indywidualnych – mówi Łukasz Kwiecień, dyrektor departamentu sprzedaży i marketingu w BPS TFI. Na razie jednak woli pochwalić się czym innym. – Dla nas szalenie ważnym krokiem było uruchomienie Międzyzakładowego Pracowniczego Programu Emerytalnego – jako pierwsi w ramach całej Grupy i Zrzeszenia BPS swoje długoterminowe inwestowanie rozpoczęli niedawno pracownicy BPS TFI. W kolejnych kwartałach dołączać będziemy kolejnych uczestników – zapowiada Kwiecień.
– Czekamy na zgodę KNF na nowy funduszy otwarty – zapowiada Sebastian Buczek, prezes Quercusa. Będzie oparty na strategii zagranicznej.
– Z nowości właśnie wprowadziliśmy (pierwsza subskrypcja w marcu) FIZ oparty na produkcie BNP Paribas Investment Partners – BGŻ BNPP Globalnej Alokacji FIZ – inwestujący na całym świecie w różne klasy aktywów, aktywnie zmieniający alokację i wykorzystujący trendy panujące na rynkach – mówi Jarosław Skorulski, prezes TFI BGŻ BNP Paribas. Co w przyszłości? – Przekształcamy też nasz parasol BGŻ SFIO – uruchomimy dwie nowe strategie, jedną opartą na akcjach małych i średnich spółek, a drugą inwestującą w obligacje przedsiębiorstw. Planujemy też nowe produkty, ale raczej w IV kwartale lub I kwartale 2018 r. w zależności od tego, jak szybko dostaniemy zgodę KNF – dodaje Skorulski.
Nieruchomości na topie
Ale TFI będą też uruchamiać fundusze, w przypadku których zgoda Komisji jest jedynie formalnością. Mowa o FIZ niepublicznych. – Pracujemy nad FIZ we współpracy z jednym z topowych deweloperów. Wszystko wskazuje na to, że pierwsza subskrypcja certyfikatów będzie w II kwartale – mówi Adam Dakowicz, prezes AgioFunds TFI. Fundusz nieruchomości wprowadzi również Altus TFI. Forum TFI też planuje rozwijać ofertę tego typu funduszy. A także sekurytyzacyjnych.
– Koniunktura na rynku wierzytelności jest silnie skorelowana z tempem zadłużania się Polaków, które – jak wskazują coraz bogatsze dane z rejestrów BIG – systematycznie rośnie. Dodatkowo obserwujemy wzrastające przychody i zyski firm windykacyjnych – tłumaczy Artur Rawski, wiceprezes Forum TFI.