Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.05.2017 06:00 Publikacja: 12.05.2017 06:00
Dyskusję o rynku finansowym w gospodarce prowadził Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu”. Wzięli w niej udział: Teresa Czerwińska (MNiSW), Mirosław Dudziński (Fitch Ratings), Jarosław Grzywiński (GPW), Krzysztof Kalicki (Deutsche Bank Polska), Waldemar Markiewicz (Izba Domów Maklerskich), Paweł Nierada (BGK), Marcin Piasecki (Polski Fundusz Rozwoju), Jacek Siwicki (Enterprise Investors), Dorota Wysokińska-Kuzdra (Griffin Premium RE).
Foto: Archiwum
Rynek kapitałowy, tak potrzebny dla rozwoju gospodarki, stał się w ostatnich latach mało atrakcyjnym miejscem do lokowania i pozyskiwania kapitału. Nad tym, jak to zmienić, zastanawiali się uczestnicy jednej z dyskusji podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Miała ona odpowiedzieć na pytania o przyszłość rynku kapitałowego i jego rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dyskusję prowadził Andrzej Stec, redaktor naczelny „Parkietu".
Teresa Czerwińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, doszukiwała się winy mniejszej atrakcyjności rynku kapitałowego w spadku zaufania do niego, głównie wśród inwestorów indywidualnych. – To właśnie ta grupa stabilizuje rynek. Tymczasem jej udział zmniejszył się z 35 proc. przed laty do 12–13 proc. dzisiaj – wskazała.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mamy rekordy na warszawskiej giełdzie, niedługo zaczną spadać stopy procentowe. To jest dobry czas, aby zainwestować w promocję i marketing rynku kapitałowego – mówi Tomasz Bardziłowski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ministerstwo Finansów sprzedało na przetargu obligacje skarbowe sześciu serii o łącznej wartości 8 291,9 mln zł, podał resort. Popyt wyniósł łącznie 10 217,1125 mln zł.
Posiadacze hipotek ze stałym oprocentowaniem mogą czuć się coraz bardziej sfrustrowani, bo ich raty nie spadną w najbliższym czasie. Jaką ofertę przygotowują dla nich banki?
Chociaż w piątek indeksy warszawskiej giełdy notowały niewielkie zmiany, to emocji na szerokim rynku i tak nie brakowało. W centrum uwagi było m.in. Dino, JSW, Alior, Będzin czy też Spyrosoft.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
– To historyczny moment dla polskiego rynku kapitałowego i symbol zaufania inwestorów do siły naszej gospodarki i potencjału polskich spółek – tak zdobycie przez indeks szerokiego rynku poziomu 100 tys. pkt skomentował Tomasz Bardziłowski, prezes GPW.
W czwartek WIG przebił pierwszy raz w historii poziom 100 tys. pkt. Wydarzenie to nie uszło uwadze m.in. ministrowi finansów, Andrzejowi Domańskiemu oraz przewodniczącemu KNF Jackowi Jastrzębskiemu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas