Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na koniec 2016 r. łączna wartość ich obrotów sięgnęła 178 mld zł. – Utrzymujemy wysoką dynamikę wzrostu, która w I kwartale 2017 r. wyniosła 18 proc. Pierwsze trzy miesiące są zwykle dobrym miernikiem tego, co będzie się działo w trakcie całego roku, w związku z tym liczę na około 20-proc. wzrost rynku faktoringu w 2017 r. – przewiduje Marcin Lis, dyrektor pionu faktoringu w Magellanie.
Jak zauważa Robert Gwiazdowski, przewodniczący Centrum im. Adama Smitha, małe i średnie firmy stoją przed szansą na jeszcze szybszy rozwój, warunkiem jest jednak dostęp do odpowiedniego finansowania. – Faktoring jest sposobem pozyskiwania środków obrotowych dla sektora MŚP – tłumaczy. Gwiazdowski wyjaśnia, że te środki są potrzebne MŚP m.in. w związku z należnościami podatkowymi czy odległymi terminami płatności kontrahentów. – Klient firmy faktoringowej może otrzymać część należności natychmiastowo. Co więcej, z góry wie, jaki będzie koszt takiej operacji. W przypadku kredytów bankowych raty zależą od stóp procentowych, na które przedsiębiorca nie ma żadnego wpływu – twierdzi. Obecnie usługi faktoringowe cieszą się największą popularnością w branżach spożywczej, chemicznej oraz w handlu hurtowym. – Z firmą faktoringową współpracuję już dwa lata i okazało się, że to, co dla banku było niemożliwe, dla firmy faktoringowej nie stanowi problemu. Są to osoby, które znają realia działalności biznesowej – ocenia Bogusław Stępnik, właściciel firmy Rozmaryn-Tex, zajmującej się hurtową sprzedażą przędzy. – W efekcie możemy szybciej spłacać swoje należności. W mojej branży wszystko kupuje się za gotówkę. Terminy zapłaty to nieraz 90, a nawet 180 dni. Z kolei podatki musimy płacić wcześniej – przyznaje Stępnik.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo że od wybuchu afery GetBacku minęło już siedem lat, nadal jest w niej więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Raport NIK-u raczej nie przybliża nas do poznania prawdy.
Mimo, że od wybuchu afekty GetBack minęło już siedem lat, nadal jest w niej więcej znaków zapytania niż odpowiedzi. Opublikowany raport NIK raczej też nie przybliża nas do poznania prawdy.
Chociaż po cichu liczono na przełom, to jednak poniedziałkowe wystąpienie premiera na GPW nie przyniosło konkretów w sprawach rynkowych.
Poniedziałek na warszawskiej giełdzie upłynął w spokojnej atmosferze. Nie oznacza to jednak, że nie działo się nic ciekawego. W centrum zainteresowania znalazła się m.in. firma XTB.
Premier Donald Tusk w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych weźmie udział w konferencji zatytułowanej „Deregulacja. Znosimy bariery, ułatwiamy życie”. Oglądaj w parkiet.com
Poniedziałkowe walne zgromadzenie GPW zapowiada się naprawdę gorąco. W centrum uwagi będą m.in. kwestie kadrowe. Były członek zarządu GPW, Adam Młodkowski, wytacza ciężkie działa wobec Rady Giełdy.