Ostatnie dane z polskiej gospodarki nie zmieniają mojego poglądu, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie do końca 2018 r. – powiedział we wtorek po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej przewodniczący tego gremium, prezes NBP Adam Glapiński.

Rada, zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów, utrzymała stopę referencyjną NBP na niezmienionym od marca 2015 r. poziomie 1,5 proc. Ogłosiła natomiast, że z początkiem 2018 r. stopa oprocentowania środków, które banki odprowadzają do NBP z tytułu rezerwy obowiązkowej, będzie wynosiła 0,5 proc., zamiast 0,9 proc. stopy referencyjnej (obecnie 1,35 proc.). To kolejny zaskakujący ruch RPP po tym, jak w listopadzie gremium to obniżyło do zera stopę rezerwy obowiązkowej w odniesieniu do krajowych funduszy pozyskanych przez banki na co najmniej dwa lata.

Prezes Glapiński podkreślał, że ta decyzja miała charakter czysto techniczny. Zrównała oprocentowanie środków rezerwy obowiązkowej ze stopą depozytową, czyli oprocentowaniem nadobowiązkowych depozytów banków komercyjnych w NBP. – Łącznie te dwie decyzje dotyczące rezerwy obowiązkowej uprzywilejowują ponaddwuletnie depozyty banków. Zdaje sobie sprawę, że to nie jest znacząca zmiana, ale chcemy w miarę możliwości zwiększyć atrakcyjność depozytów długoterminowych dla banków. Jeśli banki przeniosą ciężar zobowiązań na takie depozyty, nie poniosą kosztów obniżki stopy oprocentowania RO – dodał (więcej o konsekwencjach dla banków str. 10).

W uzasadnieniu decyzji, aby utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, RPP oceniła, że w horyzoncie prognoz Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP (tj. do końca 2019 r.) inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego (2,5 proc.). Ten cel dynamika cen konsumpcyjnych po raz pierwszy od pięciu lat osiągnęła w listopadzie. Ten fakt nie zmienił jednak najwyraźniej układu sił w RPP. Prezes Glapiński po raz kolejny podkreślił, że nie spodziewa się, aby źródłem presji inflacyjnej stał się szybki wzrost płac. „Dynamika wynagrodzeń w całej gospodarce utrzymała się na stabilnym poziomie w III kw., a dynamika jednostkowych kosztów pracy w gospodarce obniżyła się, pomimo przyśpieszenia wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw" – napisała RPP w komunikacie. GS