521 mln euro trafiło do funduszy venture capital, które zajmują się finansowaniem innowacyjnych projektów na wczesnym etapie rozwoju., co stanowi drugi najwyższy wynik w historii.
Z raportu wynika, że najwięcej środków zgromadzonych przez fundusze pochodziło od inwestorów spoza Europy, głównie z Chin, a także od lokalnych inwestorów z Europy Środkowo-Wschodniej (po 38 proc. pozyskanych środków). Lokalne źródła finansowania w znacznej mierze skierowane były do funduszy venture capital, zlokalizowanych głównie na Węgrzech i w Polsce.
Wzrost napływu środków do funduszy w ostatnim czasie mocno się poprawił. W 2015 r. było to zaledwie 389 mln euro, jednak już w 2017 r. fundusze zebrały 1,6 mld euro. Pozwala to mieć nadzieję na kontynuację wzrostu inwestycji venture capital w naszym regionie.
Zwiększa się również kwota jaką fundusze przeznaczają na inwestycje. W 2018 r. było to w naszym regionie 2,7 mld euro, co jest drugim w kolejności wynikiem w historii. W ubiegłym roku fundusze sfinansowały prawie 400 spółek w regionie, czyli o 50 proc. więcej niż w poprzednim roku, głównie dzięki zwiększonemu finansowaniu firm przez fundusze venture capital.
Polska była najatrakcyjniejszym rynkiem w regionie w 2018 r., biorąc pod uwagę wartość inwestycji private equity/venture capital. W 71 polskich firm fundusze zainwestowały 850 mln euro, czyli 32 proc. ogółu środków zainwestowanych w całym regionie. Fundusze decydują się na inwestycje nad Wisłą m.in. z powodu silnie rozwijającej się gospodarki. Osiem spośród gospodarek ujętych w raporcie Invest Europe rosło w zeszłym roku szybciej niż średnia UE, a na czele stała Polska, której PKB wzrosło o 5,1 proc.