Współpraca z Malezją w kontekście polskiej prezydencji w Radzie Unii

W obliczu współwystępowania polskiej prezydencji w Radzie UE i malezyjskiego przewodnictwa w formacie ASEAN warto podkreślić także zbieżność gospodarczych interesów i planów co do dalszego kierunku rozwoju obu gospodarek.

Publikacja: 18.03.2025 06:00

Marceli Hązła, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

Marceli Hązła, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

Foto: materiały prasowe

Współpraca Unii Europejskiej i Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) prężnie się rozwija. Punktem przełomowym było tu podpisanie porozumienia o partnerstwie strategicznym między organizacjami w 2020 r., a na przestrzeni ostatnich kilku lat UE wdraża w życie i negocjuje umowy o wolnym handlu z licznymi członkami azjatyckiej wspólnoty, takimi jak Singapur, Wietnam, Indonezja, Tajlandia czy Filipiny. W efekcie w 2023 r. wartość wymiany handlowej między UE i ASEAN-em osiągnęła 252 mld EUR, czyniąc z organizacji trzeciego największego unijnego partnera handlowego po Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Malezja, choć należy do grona członków-założycieli ASEAN-u, stanowi stosunkowo niszowy temat w kontekście współpracy gospodarczej. Pod względem nominalnego PKB (400 mld USD w 2023 r.) czy ludności (33,7 mln) nie może się ona oczywiście równać z regionalnymi gigantami, takimi jak Chiny, Indie czy Indonezja, jednak do końca dekady malezyjska gospodarka ma rozwijać się w tempie przekraczającym 4 proc. rocznie, co poskutkuje jej dołączeniem do grona państw o wysokim dochodzie. To z kolei będzie się wiązało z koniecznością restrukturyzacji dotychczasowego modelu gospodarczego, opartego do tej pory – podobnie jak w większości krajów regionu – na podwykonawstwie przemysłowym, bazującym na intensywnej kooperacji z korporacjami transnarodowymi. Otworzy to liczne okazje do intensyfikacji współpracy z UE, w tym także z Polską.

W ciągu ostatniej dekady wymiana handlowa między Polską a Malezją rozwijała się dość dynamicznie, choć wciąż dotyczy głównie strony importowej. W latach 2010–2022 wartość polskiego importu wzrosła z 576 mln USD do 1,29 mld USD (6,9 proc. CAGR), zaś eksportu z 219 do 360 mln USD (4,2 proc. CAGR). W konsekwencji w 2022 r. Malezja odpowiadała za 0,34 proc. całkowitego polskiego importu oraz jedynie za 0,10 proc. całkowitego polskiego eksportu. Dotychczas polski import (76,7 proc. w 2022 r.) oraz eksport (40,8 proc. w 2022 r.) były zdominowane przez maszyny i części do maszyn, jednak w związku z planami rozwoju kraju perspektywiczne mogą okazać się także inne branże, wśród których eksperci PAIH wymieniają m.in. kosmetyki, mięso drobiowe i wołowe, usługi bankowe i ubezpieczeniowe, a także przemysł energii odnawialnej. Warto przy tym wspomnieć o ważnej funkcji hubu dystrybucyjnego i finansowego pełnionej przez Malezję w regionie ASEAN-u, dzięki czemu zdobycie jej rynku oznacza także zwiększony dostęp do olbrzymiej grupy konsumentów azjatyckich.

Wymiana kapitałowa nie odgrywała natomiast do tej pory istotnej roli w polsko-malezyjskich relacjach. W latach 2010–2022 polscy inwestorzy łącznie dokonali dezinwestycji w Malezji w wysokości 32 mln EUR, a mające miejsce inwestycje związane były wyłącznie z otwieraniem biur i przedstawicielstw przez firmy, takie jak Inglot, Comarch, Symbiona, Billenium czy WB Electronics. Malezyjskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce również nie osiągnęły nigdy znaczących rozmiarów, a ich skumulowana wartość w latach 2003–2022 wyniosła zaledwie 24 mln EUR. Pokaźnej, choć nieuwzględnionej w statystykach, inwestycji (kupno od brytyjskiego podmiotu) dokonał również malezyjski fundusz emerytalny EFP, który w 2018 r. nabył Galerię Katowicką za 300 mln EUR.

Biorąc pod uwagę malezyjską strategię rozwoju, wydaje się jednak, że odpowiednim kierunkiem rozwoju współpracy kapitałowej byłaby intensyfikacja polskich inwestycji w Malezji. Malezyjscy decydenci podkreślają bowiem konieczność wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, celem przełamania dominacji korporacji transnarodowych w wytwarzanym PKB kraju. Kluczowe sektory, w których Malezja będzie potrzebowała wsparcia kapitałowego, to m.in. technologie cyfrowe, przemysł elektryczny i elektroniczny, energia odnawialna czy usługi finansowe. Wszystkie te branże oznaczają okazję dla polskich inwestorów do dokonania ekspansji na tym rosnącym na znaczeniu rynku, a także oferują możliwość ominięcia taryf eksportowych w przypadku działalności handlowej.

Ostatnio pojawiają się też sygnały świadczące o zachodzącej powoli intensyfikacji współpracy Polski z Malezją. W 2022 r. Unia Europejska podpisała z Malezją umowę o partnerstwie i współpracy, co rok później stało się podstawą do wznowienia rozmów dotyczących umowy o wolnym handlu, które zawieszono w 2012 r. Wrzesień 2024 r. przyniósł także ważną wizytę polskiej delegacji w Malezji. Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak spotkał się z dyrektor generalną departamentu służb weterynaryjnych Malezji dr Akmą Binti Ngah Hamid, rozmawiając o zakończeniu procedury dostępowej dla drobiu i wołowiny z Polski na malezyjski rynek oraz o wznowieniu eksportu polskiego mięsa wieprzowego. Minister Radosław Sikorski spotkał się w tym czasie z premierem Malezji Dato’ Seri Anwarem bin Ibrahimem, rozmawiając o perspektywach współdziałania obu krajów podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i przewodnictwa Malezji w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w I połowie 2025 r.

Wszystko to oznacza, że Polska może w nadchodzących latach odegrać ważną rolę zarówno w umacnianiu swojego partnerstwa z Malezją, jak i w rozwoju relacji między UE i ASEAN-em. Można przy tym argumentować, że do promocji polskiego eksportu i inwestycji w Malezji przyczyniłaby się wizyta polskiego premiera (wraz z delegacją przedstawicieli biznesu), jako że ostatnia odbyła się 20 lat temu. Przypadająca w 2025 r. 20. rocznica, w połączeniu z polską prezydencją w Radzie UE oraz malezyjskim przewodnictwem w ASEAN-ie, stanowiłaby świetny pretekst do zorganizowania takiego wydarzenia, mogącego jednocześnie przyczynić się do dalszej integracji tych organizacji.

Felietony
Tantiemy – sztuka zarabiania na cudzej kreatywności
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Felietony
Najgorętsza dekada od wojny
Felietony
Ślimacze tempo transpozycji
Felietony
Deregulacja? To nie takie proste
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Felietony
Omnibus – zamrażanie czasu
Felietony
Fundusze mogą rozwiązać dylematy inwestorów