Marceli Hązła

Zasoby srebra szansą dla zielonej transformacji Polski

Srebro będzie kluczowym składnikiem zielonej transformacji. W związku z posiadanymi złożami tego surowca Polska powinna rozwijać sektory wspierające cyfryzację i dekarbonizację.

Polska powinna wykorzystać potencjał rynku wietnamskiego

Pomimo znaczącej odległości geograficznej między polską i wietnamską gospodarką można od kilku lat zaobserwować pewne zbliżenie, wywołane sprzyjającymi czynnikami instytucjonalno-geopolitycznymi.

Polska pozostaje pokaźnym rynkiem zbytu dla Chin

Polsko-chińskie stosunki handlowe sięgają 1951 r. i od tamtego czasu do Polski napływają także inwestycje z Chin. W związku ze wspólnym rysem ideologicznym do 1989 r. zdążyły wykształtować się długoterminowe przyjazne stosunki, co do dziś przekłada się na pewną dozę gospodarczego sentymentu.

Co dalej ze sztuczną inteligencją?

Od premiery Chatu GPT AI na dobre trafiło do głównego nurtu dyskusji medialnej. Pomimo pewnych kontrowersji, przy odpowiedniej legislacji technologia ta będzie mogła usprawnić pracę w wielu zawodach.

Zwolnienia w Big Tech nie świadczą o problemach sektora

Pomimo głośnej fali zwolnień w amerykańskich spółkach technologicznych, perspektywy dla sektora pozostają korzystne.

FinTechy mogą stać się katalizatorem zasad ESG w polskim sektorze finansowym

Dzięki swojej elastyczności i innowacyjności firmy FinTech mogą przyczynić się do szybszego upowszechniania się reguł ESG w codziennym życiu.

Militaryzacja światowej gospodarki zagrożeniem dla zielonej transformacji?

Tak, jak rozpad Związku Radzieckiego nazwano „końcem historii”, tak inwazję na Ukrainę można określić mianem „końca wakacji od historii”. Gwałtownie rosnące światowe wydatki na zbrojenia będą oznaczały konieczność zaciskania pasa w innych sektorach.

Czy rynek magazynowy w Polsce czeka ochłodzenie?

Przez ostatnie lata rynek magazynowy w Polsce rósł jak na drożdżach, osiągając rekordowe wartości przy historycznie niskich stopach pustostanów. Czy mamy już do czynienia z rosnącą bańką, czy jest to wciąż uzasadniony rozwój?

Zielona stal - nieunikniona przyszłość?

W związku z ograniczaniem emisji CO2 przez kraje Unii Europejskiej, zrywaniem globalnych łańcuchów dostaw i rosnącymi cenami energii, zielona stal traktowana do tej pory jako ciekawostka może w niedalekiej przyszłości stać się nowym standardem.

Wydajność energetyczna kluczem do zielonej transformacji

Od 2015 r., kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 17 celów zrównoważonego rozwoju, kwestie związane z sustainability, ESG i zielonymi technologiami zaczęły wchodzić do głównego nurtu dyskusji, zdobywając coraz większą część uwagi mediów.