O tych propozycjach pisaliśmy na łamach „Parkietu” na początku roku. A było o czym pisać, bo pojawiały się w projekcie zmiany o ile nie rewolucyjne, o tyle na pewno bardzo daleko liberalizujące zarówno procedurę prospektową, jak i reżim MAR-owski.
Projekt ten został następnie poddany konsultacjom europejskim zarówno na poziomie rządowym, jak i społecznym. W ramach tego drugiego SEG był jedyną polską organizacją, która zgłosiła uwagi do tego projektu. Jakie one były, można przeczytać na stronie internetowej Komisji. Zebrane w ramach konsultacji uwagi pozwoliły na przedstawienie przez prezydencję szwedzką propozycji kompromisowej powyższego projektu. Propozycja ta w niektórych przypadkach dość radykalnie ograniczyła pierwotne propozycje, co oznacza, że liberalizacja regulacji nie będzie prawdopodobnie aż tak duża, jak pierwotnie się wydawało. Chciałbym dzisiaj zasygnalizować propozycję kompromisową w zakresie rozporządzenia prospektowego, a w kolejnym przedstawię ją w zakresie rozporządzenia MAR.
Najdalej idącą pierwotną zmianą rozporządzenia prospektowego była chyba likwidacja (pod pewnymi warunkami) konieczności sporządzenia i zatwierdzenia prospektu w przypadku ofert publicznych i dopuszczeń do obrotu papierów wartościowych, które są tożsame z dopuszczonymi już na rynku nieprzerwanie przez co najmniej 18 miesięcy. Propozycja kompromisowa zachowuje tę zmianę, ale w świetle obaw państw członkowskich dotyczących możliwości przejścia emitentów z rynku rozwoju MŚP na rynek regulowany bez publikacji prospektu możliwość ta została usunięta w propozycji kompromisowej. Warto przypomnieć, że warunkami, o których mowa powyżej, są:
¶ emisja/dopuszczenie nie jest związana z przejęciem;
¶ emitent nie jest objęty postępowaniem upadłościowym ani restrukturyzacyjnym;