Niebieska gospodarka

Na europejskiej agendzie pojawiło się nowe pojęcie zachęcające do zrównoważonego inwestowania – obok zielonych inwestycji wyrosły nam inwestycje niebieskie.

Publikacja: 22.05.2022 21:00

dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

dr Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników, GPW

Foto: materiały prasowe

O ile zielona gospodarka skupia się na szeroko rozumianych kwestiach środowiskowych, o tyle gospodarka niebieska jako priorytet stawia kwestię zasobów wodnych: mórz i oceanów. Siłą rzeczy zagadnienia te będą dotyczyły krajów, które posiadają długie linie brzegowe, a także przedsiębiorstw, których działalność jest ściśle związana z gospodarką morską.

Zdaniem twórców niebieskiej gospodarki przyczynia się ona do łagodzenia zmiany klimatu poprzez rozwój morskiej energii odnawialnej, dekarbonizację transportu morskiego i zazielenienie portów. Docelowo może to sprawić, że dzięki odnowieniu norm dotyczących projektowania narzędzi połowowych, recyklingowi statków i likwidacji platform morskich gospodarka będzie miała bardziej zamknięty obieg. Dodatkowo rozwój infrastruktury na obszarach przybrzeżnych pomoże zachować bioróżnorodność i krajobraz wybrzeża, przynosząc korzyści turystyce i gospodarce. Nowe podejście może więc zapewnić spójność we wszystkich sektorach niebieskiej gospodarki, ułatwić ich współistnienie, a także pomóc w uzyskaniu synergii w przestrzeni morskiej bez szkody dla środowiska. Działaniami dodatkowymi mogą być również inwestycje w badania, rozwój i innowacje.

Z obszernego raportu Komisji Europejskiej wynika, że niebieska gospodarka wpisuje się w Europejski Zielony Ład i plan naprawy gospodarczej dla Europy na dziesięciolecia. Mając na uwadze realizację unijnych celów środowiskowych i klimatycznych, naturalne jest włączenie w ten proces mórz i oceanów, które są głównym regulatorem klimatu. Zasoby morskie oferują czystą energię, powietrze oraz są źródłem pożywienia. Intencją promotorów niebieskiej gospodarki jest włączenie tej idei do listy działań, które pomogą w osiągnięciu celów Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród priorytetów wskazuje się w tym kontekście na kilka konkretnych obszarów działań.

Po pierwsze, zachęca się do współpracy między krajami Unii w celu wymiany skutecznych strategii, informacji, wiedzy i najlepszych praktyk. Kolejnym ważnym działaniem mogą być ułatwienia wdrażania nowych technologii i innowacji w celu tworzenia i napędzania branż przyjaznych dla niebieskiej gospodarki. Inną formą inicjatyw jest rozwijanie ekonomicznego upodmiotowienia i odporności społeczności żyjących wokół oceanów, mórz, jezior i rzek oraz tworzenie instrumentów ekonomicznych, takich jak niebieski węgiel, niebieskie obligacje i dedykowany model ubezpieczeń w celu wzmocnienia ochrony środowiska.

Odpowiedzią na niebieską gospodarkę są również inicjatywy niektórych giełd, szczególnie z krajów z długą linią brzegową. Działania te obejmują w szczególności przyporządkowywanie spółek z różnych branż do jednego segmentu, ich promocję oraz budowę indeksów.

Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że tylko w przypadku giełdy Euronext kryteria te spełniają 162 spółki o łącznej kapitalizacji 675 mld euro. W relacji do przeciętnych spółek notowanych na tej platformie, spółki wchodzące do segmentu niebieskiej gospodarki miały wyższe zyski, EBITDA oraz zwiększyły swoje zatrudnienie. W przypadku podjęcia tego tematu przez inne kraje, których dotyczy w większym lub mniejszym stopniu gospodarka morska, można się spodziewać, że w krótkim czasie stanie się ona ważnym elementem Europejskiego Zielonego Ładu.

Felietony
Tantiemy – sztuka zarabiania na cudzej kreatywności
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Felietony
Najgorętsza dekada od wojny
Felietony
Ślimacze tempo transpozycji
Felietony
Deregulacja? To nie takie proste
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Felietony
Omnibus – zamrażanie czasu
Felietony
Fundusze mogą rozwiązać dylematy inwestorów