Na popularności wydaje się zyskiwać opinia, że zarówno kurs wymiany złotego na euro, jak i parytet centralny w ERM2 (Europejskim Mechanizmie Kursowym) powinny zostać ustalone na jak najsilniejszym poziomie. Niektórzy sugerują zaś, że w dłuższym okresie poziom kursu wymiany jest zupełnie nieistotny. Obie tezy są co najmniej kontrowersyjne.
Otóż rola kursu walutowego jest ogromna, zarówno w gospodarce prowadzącej własną politykę kursową, jak i będącej członkiem unii walutowej (np. strefy euro). Kurs walutowy jest bowiem jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzje podejmowane przez eksporterów i importerów.
Równocześnie oddziałuje na poziom cen i relatywny poziom płac oraz warunkuje skalę i charakter przepływów kapitałowych. W efekcie kurs walutowy wpływa na tempo wzrostu gospodarczego. Ustalenie kursu centralnego w ERM2, a następnie kursu wymiany złotego na euro na poziomie znacząco różnym od poziomu równowagi (tj. od kursu walutowego spójnego ze stanem gospodarki) niosłoby zatem za sobą wiele negatywnych konsekwencji zarówno w krótkim, jak i dłuższym okresie.
Przyjrzyjmy się najpierw konsekwencjom ustalenia kursu centralnego w ERM2 na niewłaściwym poziomie. Wejście do ERM2 z kursem zbyt mocnym (przewartościowanym) lub zbyt słabym (niedowartościowanym) może skutkować oczekiwaniami rynku, że w przyszłości zostanie dokonana jego zmiana (odpowiednio dewaluacja lub rewaluacja). Efekt: nasilony napływ kapitału spekulacyjnego i silna zmienność kursu utrudniająca, a nawet uniemożliwiająca wypełnienie kryterium kursu walutowego, będącego jednym z warunków przyjęcia przez Polskę euro.
Co więcej, bardziej ryzykowne wydaje się właśnie wejście do ERM2 z sugerowanym przez niektórych kursem przewartościowanym. Wynika to z większej tolerancji EBC i KE dla aprecjacji kursu w ERM2 niż dla jego deprecjacji. Jak ryzykowne jest przyjęcie kursu przewartościowanego pokazały np. doświadczenia funta brytyjskiego w ERM. Otóż przewartościowanie funta przyczyniło się do ataku spekulacyjnego na walutę, zmuszając Wielką Brytanię do opuszczenia mechanizmu.