Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.11.2015 05:00 Publikacja: 30.11.2015 05:00
Andrzej S. Nartowski, ekspert corporate governance
Foto: Archiwum
Dobre praktyki spółek publicznych w Polsce to temat z bogatą historią. Pierwsza redakcja, z 2002 roku, zaskakiwała oryginalnością. Był to jedyny w świecie zbiór dobrych praktyk, który w pierwszej kolejności skupiał się na walnym zgromadzeniu. Przyczyną był festiwal złych obyczajów na walnych zgromadzeniach, które stawały się walnymi zwyrodnieniami. Trzeba było je cywilizować, co powiodło m.in. się za sprawą dobrych praktyk. Ich druga redakcja (rok 2005) wprowadziła ważną innowację: komitety rady nadzorczej, w szczególności komitet audytu. Trzecia, która weszła w życie z początkiem 2008 roku, położyła szczególny nacisk na przejrzystość spółki notowanej na GPW i jej politykę informacyjną. Czwarta, obecna redakcja (wchodząca w życie z początkiem 2016 roku) przynosi wiele nowoczesnych zasad, ale wyróżnia ją zwłaszcza podejście do relacji zarządu i rady nadzorczej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W świecie, gdzie pieniądz nie lubi ciszy, a prawa autorskie mają coraz większe znaczenie, tantiemy jawią się jako niepozorna, lecz niezwykle interesująca forma dochodu pasywnego.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec marca w Londynie odbyła się konferencja inwestycyjna pod patronatem Schrodera, która zgromadziła ok. 150 osób związanych z rynkami inwestycyjnymi. Eksperci dyskutowali o przyszłości branży. Scenariuszy były dziesiątki, ale co do jednej rzeczy zgadzali się właściwie wszyscy – zmienność zostanie z nami na dłużej.
Dominującym tematem nadchodzącego sezonu zwyczajnych walnych zgromadzeń powinien być problem polityk równości płci. Niestety, niepewność zafundowana przez prawodawcę powoduje, że być może kwestia ta zostanie przesunięta na jesień i wiązać się będzie z koniecznością zwoływania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń.
Deregulacja, czyli zmniejszenie regulacji prawnych, szczególnie w przypadku rynku kapitałowego, spotyka się z szerokim poparciem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W ubiegłym tygodniu weszła w życie dyrektywa Omnibus stop-the-clock, czyli regulacja mająca na celu przede wszystkim powstrzymanie stopniowego rozszerzania na kolejne podmioty obowiązków informacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju wynikających z dyrektywy CSRD. Czas zamrożony został na dwa lata, aby przeprowadzić zmiany merytoryczne dotyczące zakresu podmiotowego i przedmiotowego raportowania ESG.
Aktualna hossa na rynku obligacji korporacyjnych jest wymagającą fazą rynku dla inwestorów indywidualnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas