Joanna Róg-Dyrda, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy
Komisja Nadzoru Finansowego jest przede wszystkim organem zintegrowanego nadzoru nad rynkiem finansowym, a także elementem Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego. Nie powinniśmy jednak zapominać o jej regulacyjnej roli i przysługujących Komisji instrumentach. Wykorzystanie tych instrumentów może istotnie wpływać na rynek w obliczu kryzysu.
Przyjęto, że Komisja, choć podlega nadzorowi prezesa Rady Ministrów, nie jest organem administracji rządowej. Zwykle utożsamia się ją z podobnymi organami w innych krajach, takich jak SEC czy FSA. KNF od dawna jest zresztą aktywnym członkiem Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych – IOSCO.
Pozycja naszej Komisji różni się jednak od jej odpowiedników w innych krajach. Przede wszystkim w Polsce takie organy nie mogą wydawać przepisów prawnych. Konstytucja ogranicza to prawo do ministrów. Stąd rozporządzenia dotyczące np. rynku kapitałowego muszą być wydawane przez ministra finansów, a Komisja może pracować przy przygotowaniu projektów. Odpowiedniki Komisji w innych krajach mają bardzo szerokie uprawnienia, jak to podkreśla się w Stanach, obejmujące funkcje ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. W Polsce każde władcze rozstrzygnięcie Komisji wymaga specjalnej podstawy prawnej. Stąd Komisja ucieka się często do działań pozornie niewładczych, różnego rodzaju zaleceń czy rekomendacji. Nie sposób bowiem sprawować nadzór, nie mając możliwości wpływania na podmioty nadzorowane. Podobny problem mają inni regulatorzy, jak prezes URE, prezes UTK czy prezes UOKiK, pozbawieni możliwości wydawania przepisów prawnych – choć w ograniczonym zakresie Trybunał Konstytucyjny uznał prawo Komisji do regulowania w sektorze bankowym.
Istotny jest zakres zadań i kompetencji KNF. Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem kapitałowym zadaniem KNF jest „podejmowanie działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu rynku kapitałowego". Dopiero w dalszych punktach wskazano na wykonywanie nadzoru nad podmiotami nadzorowanymi. Ustawodawca wysunął więc w tym wypadku funkcję regulacyjną przed nadzór. Do zadań Komisji należy również przygotowywanie projektów aktów prawnych związanych z funkcjonowaniem rynku kapitałowego, a także występowanie do właściwych organów z wnioskami o wydanie lub zmianę przepisów wykonawczych przewidzianych przepisami ustaw. Komisja może zatem na bieżąco reagować na potrzeby rynku – a zatem oddziaływać na niego stymulująco lub ograniczać pewne zjawiska.