Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
fot. mpr
Jesteśmy już także po posiedzeniu Senatu w tej sprawie, wiadomo więc, że drobne poprawki się pojawiły. PSE jako podmiot odpowiedzialny za bezpieczeństwo systemu i nieprzerwane dostawy energii z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie mechanizmu zabezpieczającego nas przed wyłączeniem (odstawieniem) większości funkcjonujących w Polsce bloków węglowych, ale mamy świadomość, że jest on krótkoterminowy. Dlatego nie przestajemy zabiegać o to, aby jak najszybciej w oddzielnej regulacji pojawiła się kolejna nowelizacja wprowadzająca jeszcze jeden rodzaj aukcji, tzw. dogrywkowych na 2029 r. Elektrownie gazowe nie sprostały konkurencji ze strony magazynów energii w zeszłorocznej aukcji rynku mocy. Z punktu widzenia systemu elektroenergetycznego są one jednak fundamentalnie potrzebne, aby za kilka lat zastąpić bloki węglowe. Magazynami nie wypełnimy bowiem luki w dostępnych mocach. Są one kluczowe dla funkcjonowania nowoczesnego systemu, ale w ograniczonym stopniu przyczynią się do zaspokojenia zapotrzebowania w czasie wielodniowej suszy pogodowej. Takie okresy, gdy nie wieje i nie świeci, zdarzają się kilka razy w roku i mogą trwać nawet kilkanaście dni. Tymczasem zapotrzebowanie odbiorców musi być zaspokojone zawsze i do tego potrzebujemy mocy niezależnych od warunków pogodowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.