Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do ich przeceny przyczyniła się publikacja raportu za I kwartał roku obrotowego 2016/2017 (trwał od 1 października do 31 grudnia). W tym czasie zarobek netto grupy spadł niemal do zera, głównie za sprawą stosunkowo wysokich kosztów ogólnego zarządu. Nie udało się go poprawić pomimo 11,5-proc. wzrostu przychodów. W efekcie wpływy wyniosły ponad 34,6 mln zł. Największy udział w sprzedaży grupy stanowiły kanistry na płyny do spryskiwaczy oraz zabawki (modele do sklejania), których sprzedaż detaliczna wzrastała w okresie przedświątecznym. Jeszcze mocniej niż przychody, bo o 17,8 proc., zwyżkowała EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację). Wyniosła prawie 3,9 mln zł. Zarówno przychody, jak i EBITDA osiągnęły najwyższe wartości w porównaniu z zanotowanymi w tych samych okresach w ostatnich pięciu latach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dziś naczelnym celem zarządu jest uczynienie spółki zdolną do wypracowywania zysków. Szans na poprawę jej kondycji upatruje m.in. w pozytywnych zmianach w otoczeniu rynkowym oraz we wzroście sprzedaży eksportowej.
Płocki koncern nie jest już zainteresowany nabyciem całości ani części udziałów w GA Polyolefins. Jakaś forma współpracy nadal jest jednak możliwa. Na te informacje akcjonariusze Azotów zareagowali wyprzedażą walorów chemicznej spółki.
Ma ona wynikać głównie z normalizacji cen gazu ziemnego oraz wzrostu ceł na nawozy sprowadzane do UE z Rosji i Białorusi. Nadal problemem będzie jednak import z Algierii, Nigerii, Egiptu, Bliskiego Wschodu oraz z USA i Chin.
Koncern zapewnia, że jest w zaawansowanej fazie negocjacji, dzięki którym powinien wypracować systemowe i długofalowe rozwiązania restrukturyzacyjne w grupie, tak aby można było skupić się na działalności biznesowej.
To następstwo podpisanego porozumienia ugodowego, które kończy kilkuletni spór związany z realizacją inwestycji dotyczącej budowy i uruchomienia instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych.
Nowym szefem Azotów został Andrzej Skolmowski. Chce skupić się na osiągnięciu porozumienia z instytucjami finansującymi, odzyskaniu długofalowej stabilności finansowej oraz restrukturyzacji operacyjnej całej grupy.