Azoty: potrzebne wsparcie dla zgazowania węgla

Inwestycja chemicznej grupy i energetycznego Tauronu w instalację do pozyskiwania gazu z węgla może się nie udać bez wsparcia rządu. Tymczasem podobny projekt chciałaby rozpocząć PGG.

Publikacja: 09.06.2017 08:13

Grupa Azoty, kierowana przez Wojciecha Wardackiego, i Tauron, na czele którego stoi Filip Grzegorczy

Grupa Azoty, kierowana przez Wojciecha Wardackiego, i Tauron, na czele którego stoi Filip Grzegorczyk, wspólnie analizują projekt zgazowania węgla.

Foto: Archiwum

Szumnie ogłoszony w kwietniu tego roku zamiar budowy przez Grupę Azoty i Tauron pierwszej w Polsce komercyjnej instalacji zgazowania węgla napotyka przeszkody. Aktualnie trwają zaawansowane analizy projektu. – Szacujemy, jak bardzo należy optymalizować koszty operacyjne, by inwestycja była maksymalnie opłacalna – mówi Witold Szczypiński, wiceprezes Grupy Azoty. Zaznacza, że obecnie istotne są dwie kwestie, które trzeba rozwiązać, by projekt mógł być realizowany. – Po pierwsze, to wynik analizy możliwości zwolnienia z akcyzy na węgiel. Po drugie, minimalizacja opłat wynikających z emisji CO2, czyli np. darmowe przydziały jednostek emisji – wyjaśnia Szczypiński. Zarząd chce na ten temat rozmawiać z rządem. Po ostatecznym rozwiązaniu tych kwestii spółka ponownie oceni projekt pod kątem efektywności inwestycyjnej. – Na dzień dzisiejszy projekt częściowo odbiega od wymagań stawianych projektom inwestycyjnym w grupie – dodaje wiceprezes Azotów. Instalacja ma powstać w należącym do Azotów zakładzie w Kędzierzynie-Koźlu. Koszty inwestycji szacowane są na 400–600 mln euro (około 1,7–2,5 mld zł). Przy produkcji wykorzystany zostanie węgiel z należącej do Tauronu kopalni Janina. Powstanie z niego gaz syntezowy, który posłuży do wyrobu chemikaliów, np. metanolu albo amoniaku. Instalacja ma ruszyć najwcześniej w 2021 r. Szacuje się, że będzie wykorzystywać 1 mln ton węgla rocznie.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Chemia
W ubiegłym roku Azoty istotnie ograniczyły straty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Chemia
Poprawiły się marże grupy Azoty wypracowywane na sprzedaży nawozów
Chemia
Azoty szukają nowych kierunków importu
Chemia
Flagowa inwestycja PCC może być opóźniona i droższa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Chemia
Azoty zyskają dzięki Mkango
Chemia
Orlen udzielił grupie Azoty pożyczki na zakup surowca