... i niedźwiedzie, czyli trzy spółki, którym grozi przecena akcji

Publikacja: 12.02.2024 06:00

... i niedźwiedzie, czyli trzy spółki, którym grozi przecena akcji

Foto: AdobeStock

XTB z powtórką ze spadkowej historii

Parkiet

Dwa tygodnie temu broker ustanawiał rekord historyczny po publikacji szacunkowych wyników za IV kwartał, a w minionym zanotował silne schłodzenie po publikacji informacji o ABB. Ta ostatnia pojawiła się w poniedziałek po sesji. Główny akcjonariusz postanowił sprzedać 10 proc. udziałów po cenie 41 zł za walor, czyli 12 proc. poniżej rynku. We wtorek kurs akcji spadł o 8,3 proc. Sytuacja jest analogiczna do tej z maja 2023 r. Wtedy kurs potrzebował dwóch miesięcy, by odrobić straty, co zwiększa ryzyko, że układ obecnej korekty się przedłuży. Najbliższe wsparcie wyznacza poniedziałkowa luka.

Czytaj więcej

Czy grozi nam podwójny szczyt na wykresie WIG20?

Dino zawraca spod oporu technicznego

Parkiet

Właściciel sieci sklepów to byczy długodystansowiec, ale od czerwca 2023 r. nie może się przebić przez strefę oporów 490–480 zł. Takie przedłużające się fazy niemocy, trwające od kilku do nawet 12 miesięcy, nie są nowością na wykresie Dina, więc należy się liczyć z ryzykiem, że nowych szczytów szybko nie zobaczymy. Zwłaszcza że w minionym tygodniu kurs po raz kolejny zawrócił spod wspomnianej strefy i zszedł poniżej średniej 50-sesyjnej. Jeśli pokona kolejne wsparcie – średnią 200-sesyjną – wzrośnie ryzyko pogłębienia ruchu w kierunku dołków z ubiegłego roku.

JSW w kierunku ważnego poziomu wsparcia

Parkiet

Od marca 2022 r. notowania producenta koksu są pod presją podaży. Linia łącząca lokalne szczyty opada, natomiast od dołu silniejsze ataki podaży blokuje wsparcie w strefie 34–33 zł. Styczniowa korekta wzrostowa przebiła średnie z 50 i 200 sesji, ale zatrzymała się tuż nad nimi. Od dwóch tygodni trwa wąska konsolidacja, a wspomniane średnie są praktycznie na tym samym poziomie. Wypłaszczenie kursu i zwrot w dół na oscylatorach MACD i RSI zwiększają ryzyko cyklicznego schłodzenia. Jeśli średnie zostaną przełamane, cena może ruszyć w kierunku wspomnianego, długoterminowego wsparcia.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Materiał Promocyjny
Nowy samochód w nowej firmie - co warto wiedzieć?
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty