Wielton liczy na odbicie w Rosji

Giełdowy producent naczep wygrał przetarg na dostawę wywrotek dla spółki zależnej rosyjskiego koncernu SUEK

Publikacja: 01.10.2009 08:07

Włodzimierz Masłowski, prezes Wieltonu, ma nadzieję na kolejne zamówienia od rosyjskich spółek giełd

Włodzimierz Masłowski, prezes Wieltonu, ma nadzieję na kolejne zamówienia od rosyjskich spółek giełdowych

Foto: PARKIET, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Producent naczep z Wielunia powoli odbudowuje swoją sprzedaż na rynkach wschodnich. Jeszcze przed rokiem ponad 60 proc. produkcji Wieltonu stanowił eksport, głównie do Rosji i na Ukrainę. Załamanie w branży transportowej za wschodnią granicą sprawiło, że na eksport trafia dziś co czwarty z powstających w Wieluniu pojazdów.

Zarząd spółki twierdzi, że sytuacja na Wschodzie ma się ku lepszemu. Niedawno Wielton wygrał wart blisko 1,4 mln zł przetarg na dostawę przyczep-wywrotek dla węglowej spółki SibUgol, należącej do rosyjskiego giganta energetycznego SUEK. Zarząd nie ukrywa, że z realizacją tego kontraktu związane są duże nadzieje. – W jego ramach mamy dostarczyć dziesięć pojazdów, jednak zamawiający już sygnalizował, że ma znacznie większy apetyt. Docelowo mówi się o kilkudziesięciu, a nawet 100 pojazdach tego typu – mówi Włodzimierz Masłowski, prezes Wieltonu. Prezes ma również nadzieję na zamówienia od innych rosyjskich spółek węglowych. – Dobra opinia i rekomendacja klienta na rosyjskim rynku wiele znaczy – dodaje.

[srodtytul]Dywizja Agro rośnie[/srodtytul]

Jako że branża transportowa kuleje, producenci próbują swoich szans na pokrewnych rynkach. W I półroczu 2009 r. Wielton uruchomił produkcję przyczep rolniczych. – To był strzał w dziesiątkę. Początkowo szacowaliśmy, że do końca roku sprzedamy do 100 przyczep. Plan zrealizowaliśmy w dwa miesiące. Liczymy, że do końca roku zaksięgujemy sprzedaż co najmniej 200 pojazdów – ocenia Masłowski. Dodaje, że oferta przyczep Wieltonu spotkała się z pozytywnym odbiorem podczas dopiero co zakończonych targów sprzętu rolniczego Agro Show w Bednarach.

[srodtytul]Konkurenci w tarapatach[/srodtytul]

Spółka szuka również innych rynkowych nisz. Chce produkować przyczepy do przewozu kontenerów rolkowych, wykorzystywane między innymi przez firmy komunalne do wywozu śmieci i gruzu. Firma myśli również o produkcji samych kontenerów.

W realizacji zamówień na pojazdy dla firm komunalnych Wieltonowi może pomóc przejęcie części pracowników borykającego się z poważnymi problemami konkurenta, Polkonu, w którego ofercie znajdują się wspomniane pojazdy do przewozu kontenerów.

Firma z wielkopolskiej Trzcianki, która przed rokiem planowała wejście na NewConnect, teraz ma walczyć o przetrwanie. – Mogę zdradzić, że kilku handlowców i konstruktorów z tej spółki już znalazło u nas zatrudnienie – mówi Masłowski. Giełdowa spółka powinna również skorzystać na bankructwie niemieckiej firmy Koegel, jednego z trzech największych sprzedawców naczep w Europie. – Rynek się oczyszcza, a te firmy, które przetrwają kryzys, umocnią swoją pozycję – ocenia Masłowski.

[ramka][b]Lider słabego polskiego rynku[/b]

Wielton, z 22-proc. udziałem w sprzedaży jest liderem polskiego rynku naczep do pojazdów ciężarowych. Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w I półroczu zarejestrowano w Polsce blisko 2,5 tys. naczep, z których 559 wyprodukowano w fabryce Wieltonu. Wśród największych sprzedawców naczep z 7- proc. udziałem w rynku znajduje się również Feber należący do giełdowego Inter Cars. Szacuje się, że w porównaniu z ubiegłym rokiem wolumen sprzedaży naczep w Polsce zmniejszył się o 60–70 proc. [/ramka]

Budownictwo
Budimex po konferencji: celem wzrost przychodów w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
„Efekt Glapińskiego” na wykresach kursów wybranych firm. Co dalej?
Budownictwo
Obligacje Ghelamco z coraz niższą wyceną
Budownictwo
Pekabex i mieszkaniówka
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Budownictwo
Noble Securities zaleca sprzedawać akcje Budimeksu