W ramach każdej inwestycji powstaną jednak również powierzchnie biurowe i handlowe. – W Europie Zachodniej stadiony funkcjonują nie tylko jako miejsca, gdzie przychodzą kibice i gdzie organizowane są koncerty. Spełniają one również funkcje komercyjne i handlowe. Stadion ma bowiem na siebie zarabiać – zaznacza Wojciech Rokicki, koordynator krajowy ds. stadionów w spółce PL.2012. – Powierzchnie komercyjne mają istotne znaczenie dla utrzymania również polskich stadionów. Sama organizacja imprez sportowych to niejedyne źródło przychodów – dodaje.
Na Stadionie Narodowym powstanie największe w Warszawie centrum konferencyjne o łącznej powierzchni 16 tys. mkw. Kolejnych 8 tys. mkw. przewidzianych jest na biura, a 2,5 tys. mkw. zajmie klub fitness. W obiekcie powstanie również 68 lóż o powierzchni około 40 mkw. każda oraz jedna loża prezydencka na około 200 osób. – Będą one pełnić funkcję luksusowych przestrzeni do oglądania meczów w dni rozgrywek oraz gabinetów, z których można skorzystać o każdej porze w pozostałe dni, na przykład organizując spotkania firmowe – mówi Rokicki. – Na pozostałych stadionach również przewidziano powierzchnie komercyjne. We Wrocławiu będzie to 11 tys. mkw., gdzie poza barami i restauracjami znajdzie się chociażby serwerownia, w Gdańsku również kilkanaście tysięcy mkw., a w Poznaniu 10 tys. mkw. – dodaje.
[srodtytul]Pierwsze pieniądze już są [/srodtytul]
Za wybór najemców powierzchni komercyjnych odpowiadać będą operatorzy poszczególnych stadionów. W Warszawie będzie to Narodowe Centrum Sportu, we Wrocławiu SMG, a w Gdańsku Lechia-Operator w konsorcjum ze Sportfive i HSG Zander. W Poznaniu operator nie został jeszcze wybrany. Adam Kalata, wiceprezes ds. komercyjnych spółki Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012, podkreśla, że komercjalizacja to nie tylko wynajem lub sprzedaż powierzchni dostępnych na stadionie, ale także odpłatne przekazanie kontrahentowi np. praw marketingowych.
Tak rozumiany proces komercjalizacji stadionu w Gdańsku rozpoczął się w zeszłym roku poprzez poszukiwanie sponsorów i partnerów stadionu. Dotychczas zawarte zostały dwie takie umowy – z PGE na sponsoring tytularny oraz z firmą Trias na partnerstwo technologiczne. Stadion w Gdańsku ma już także operatora, który w zamian za czynsz dzierżawny otrzymał możliwość komercjalizacji pozostałych powierzchni oraz praw marketingowych.