Eksperci podkreślają, że firmom pomaga utrzymująca się bardzo dobra koniunktura w branży meblarskiej, co potwierdza wzrost produkcji sprzedanej mebli w I kwartale o 10 proc. rok do roku. Jednak wysoka ubiegłoroczna baza wynikowa powoduje, że firmom trudno będzie zaskoczyć rynek. – W krótkiej perspektywie oceniamy, że wyniki za I kwartał mogą rozczarować w przypadku Forte i Grajewa. Ze względu na bardzo wysoką bazę z ubiegłego roku możliwy jest nawet lekki spadek zysków na poziomie netto w Forte. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Grajewie, chociaż poza wysoką bazą na niekorzyść spółki działa rosyjski kryzys i deprecjacja rubla, które powodują zwiększanie eksportu płyt ze Wschodu, co tworzy presję na ich ceny na polskim rynku – uważa Michał Krajczewski, analityk BM BGŻ. Zdaniem ekspertów najlepiej wypadnie Paged, gdzie oczekiwana jest dwucyfrowa dynamika zysków rok do roku.

Cała trójka stawia na rozwój swoich biznesów, co zdaniem analityków pozwoli na kontynuację poprawy rezultatów w dłuższym terminie. Plan inwestycyjny Forte na lata 2015–2017 wynosi 80 mln zł i obejmuje głównie inwestycje w powiększenie powierzchni produkcyjno-magazynowych, jak również zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń do wszystkich fabryk. Z kolei wydatki inwestycyjne Grajewa zaplanowane tylko na ten rok mają sięgnąć 108 mln zł. Z kolei Paged stawia na rozwój biznesu sklejkowego. W tym roku planowane jest uruchomienie linii do produkcji sklejki mirror. To kluczowa inwestycja Pagedu, która pozwoli na wzrost wolumenów produkcji docelowo o około 50 tys. m sześc. rocznie (w porównaniu z 167 tys. m sześc. w 2014 r.). – Rynek meblowy jest bardzo silny. Dlatego cały rok 2015 również może być korzystny dla spółek z sektora. Forte i Paged dynamicznie rozwijają moce produkcyjne, a Grajewo powinno poprawić marże dzięki trwającemu programowi inwestycyjnemu. Dynamiczne wzrosty sugerują, że Polska wychodzi na potęgę w meblarstwie i prawdopodobnie popyt będzie się utrzymywał wysoko, nawet przy umacniającej się złotówce – uważa Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM.

Dobre perspektywy przetwórców drewna znajdują uzasadnienie w wycenach akcji, które do tanich nie należą. – W dłuższym terminie fundamentalna sytuacja Forte jest solidna, dodatkowo spółka posiada korzystnie zabezpieczony kurs walutowy do I kwartału 2017 r., co przy obecnych tendencjach na rynku walutowym powinno wspierać wyniki w dłuższym terminie. Inwestorzy dostrzegają i wyceniają już korzystne perspektywy, dlatego uważamy, iż z obecnych poziomów potencjał do wzrostu kursu Forte jest niewielki – wyjaśnia Krajczewski. Przekonuje, że zarówno w krótszym, jak i w dłuższym horyzoncie najkorzystniej prezentuje się Paged. – Przejęta w ubiegłym roku spółka Europa Systems, wysoki popyt na sklejkę oraz udana restrukturyzacja Paged Meble powinny być czynnikami poprawy wyników w całym 2015 r. Oddanie do użytku w połowie br. nowej fabryki sklejki mirror powinno także poprawiać nastawienie inwestorów do spółki, a przy istotnej dwucyfrowej dynamice EBITDA w 2015 r. jej wycena jest nadal atrakcyjna – ocenia analityk BM BGŻ.