ZA Puławy – pracownicy pikietują przeciw przejęciu przez Synthos

Jutro na ręce premiera Donalda Tuska Komitet Obrony Zakładów Azotowych Puławy złoży petycję z postulatem, by Skarb Państwa negatywnie odpowiedział na wezwanie Synthosu. Pracownicy bronią się przed przejęciem.

Aktualizacja: 19.02.2017 03:31 Publikacja: 05.07.2012 16:08

ZA Puławy – pracownicy pikietują przeciw przejęciu przez Synthos

Foto: Fotorzepa, Maciej Kaczanowski MK Maciej Kaczanowski

Załoga ZA Puławy przeciwna przejęciu

Jutro na ręce premiera Donalda Tuska Komitet Obrony Zakładów Azotowych Puławy złoży petycję z postulatem, by Skarb Państwa negatywnie odpowiedział na wezwanie Synthosu. – Jeśli dojdzie do sprzedaży temu inwestorowi to wstrzyma on już trwające oraz zaplanowane na przyszłe lata inwestycje, które zapewniłyby pracę wielu osobom – twierdzi w rozmowie z „Parkietem" Andrzej Jacyna, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność ZA Puławy. Chodzi mu m.in. o planowaną budowę elektrowni gazowej wspólnie z PGE.

Pracownicy puławskich Azotów obawiają się też zwolnień. O tym, że do nich dojdzie są wręcz przekonani. – Po przejęciu przez Synthos Zakładów Chemicznych w Oświęcimiu pozostało tam 1,3 tys. osób z zatrudnionych wcześniej 6,5 tys. osób. Taka sama skala zwolnień może mieć miejsce także i u nas – zaznacza Jacyna. Obecnie w firmie pracuje 3,3 tys. osób. Jednak jak oblicza Jacyna pośrednio w spółkach zależnych i związanych z biznesowo z zakładami od Azotów zależne jest ok. 40 tys. ludzi. – Jeśli nasze zakłady zostaną przejęte docelowo Synthos może nawet je zlikwidować lub sprzedać inwestorowi zagranicznemu. Wtedy ten problem dotknie każdą rodzinę w Puławach i okolicznych miejscowościach – mówi.

Wczoraj około 200 osób pikietowało w Puławach przeciwko prywatyzacji i przejęciu akcji tej firmy przez spółkę Synthos, która w połowie czerwca wezwała do sprzedaży 100 proc. akcji ZA Puławy.

Pikietę zorganizowali związkowcy z Solidarności. W ich opinii to jest próba wrogiego przejęcia. Twierdzą, że Skarb Państwa nie powinien sprzedawać firmy, która dobrze  sobie radzi na rynku, ma zyski, zdolność kredytową i może samodzielnie podejmować decyzje o inwestycjach.

- My nie sprzeciwiamy się prywatyzacji jako takiej, tylko nie chcemy by oddawać kontrolę temu konkretnie inwestorowi – mówi „Parkietowi" Marek Wątorski, zastępca przewodniczącego Regionu Środkowowschodniego NSZZ Solidarność.

Spółka pracownicza Chemia-Puławy ogłosiła konrwezwanie na pakiet Skarbu Państwa oferując 105 zł za akcję. – Nie wiem czy ono będzie rozważane przez akcjonariusza większościowego, bo będzie on pewnie brał pod uwagę także strukturę płatności. Synthos zobowiązał się do zapłaty w trzech transzach. Jeśli chodzi o spółkę pracowniczą to pomysł jest taki, by spłacać Skarb z zysków wypracowanych przez spółkę przez kolejnych 10 lat – ujawnia Jacyna.

Jak wynika z naszych informacji dzisiaj po sesji zarząd Puław ma się ustosunkować do wezwania i ceny oferowanej przez Synthos. Wcześniej mówiono, że nastąpi to 6 lipca.

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty