Rynek zareagował w ten sposób na informację, że po długich i emocjonujących rozmowach Bank Pekao zgodził się w czwartek wieczorem na wystawienie spółce gwarancji należytego wykonania przez PKO BP. Gwarancja jest niezbędna do podpisania wartej 5,1 mld zł netto umowy na budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice.
Inwestorzy zareagowali pozytywnie na informację o porozumieniu, gdyż zwiększa ono szanse spółki na przetrwanie. Wystawienie gwarancji wymagało zgody wszystkich wierzycieli, którzy podpisali umowę dotyczącą tymczasowego powstrzymania się od egzekwowania wierzytelności. Przeciwny zawarciu aneksu był tylko Bank Pekao, który sprzeciwiał się temu, że w związku z wystawieniem gwarancji PKO BP otrzyma lepsze zabezpieczenia od pozostałych wierzycieli.
Nowy kozienicki blok to największa rozpoczęta inwestycja polskiej i europejskiej energetyki. Jego koszt wynosi około 6,4 mld złotych (brutto). Zakończenie budowy nowego bloku planowane jest na II półrocze 2017 roku. Będzie to najnowocześniejsza jednostka pracująca na nadkrytyczne parametry pary o mocy 1075 MW (brutto) i sprawności 45,6 proc. (netto).
- Budowa kozienickiego bloku jest jedną z szeregu inwestycji, które będą realizowane przez spółki znajdujące się pod kontrolą Skarbu Państwa, niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Firmy te posiadają dziś około 70 proc. mocy zainstalowanej w systemie energetycznym. Daje to nam gwarancję bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w Polsce. Proces modernizacji polskiej energetyki zaczynamy dziś w Kozienicach - mówi Mikołaj Budzanowski, minister Skarbu Państwa.
- Budowa finansowana będzie ze środków własnych koncernu Enea S.A. oraz z jego 10–letniego programu emisji obligacji. Inwestycja ta znacząco zbilansuje możliwości wytwórcze GK Enea w stosunku do zapotrzebowania ze strony klientów - odbiorców energii elektrycznej – mówi Krzysztof Zborowski, Prezes Zarządu Enea Wytwarzanie S.A. i jednocześnie Wiceprezes Zarządu Enea SA. - Nowy blok zwiększy zdolności produkcyjne kozienickiej elektrowni aż o jedną trzecią. Osiągniemy moc ok. 4 tys. MW. Przy budowie wykorzystane zostaną najnowocześniejsze światowe technologie, a blok wyposażony będzie w instalacje ekologiczne zapewniające bezpieczeństwo dla środowiska łącznie z możliwością dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania ze spalin dwutlenku węgla (CCS) – dodaje Zborowski.