Zgodnie z podjętymi wczoraj uchwałami kapitał zakładowy budowlanej firmy zostanie obniżony poprzez zmianę wartości nominalnej akcji z 1 zł na 0,02 zł, po czym zostanie podniesiony co najmniej do pierwotnej wartości poprzez emisję akcji dla wierzycieli. Ostateczna liczba emitowanych papierów zostanie ustalona na podstawie układu. Będzie ich jednak nie mniej niż 700,5 mln.

Akcjonariusze zgodzili się też na zamianę 3,74 mln akcji uprzywilejowanych co do głosu na akcje zwykłe na okaziciela. Blisko 99,9 proc. akcji uprzywilejowanych znajduje się w posiadaniu Jerzego Wiśniewskiego.

NWZA miało zająć się wszystkimi tymi kwestiami 30 września. Z inicjatywy największego akcjonariusza wielkopolskiej firmy Jerzego Wiśniewskiego zostało jednak przerwane, by dać wierzycielom czas na uzgodnienie finalnego stanowiska oraz zakończenie prac związanych z przystąpieniem do podpisania umowy restrukturyzacyjnej.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami po wykonaniu układu wierzyciele PBG będą kontrolować 75 proc. kapitału spółki. 23,5 proc. papierów miało pozostać w posiadaniu Wiśniewskiego, a pozostali dotychczasowi akcjonariusze PBG mieli kontrolować 1,5 proc. kapitału spółki. Wiśniewski jest w gronie wierzycieli PBG, gdyż w połowie maja 2012 r. udzielił firmie pożyczki.