Chodzi o zakup wybranych maszyn i urządzeń, bazy klientów i dokumentacji produktów należących do włoskiej firmy.

Warunkiem podpisania umowy nabycia jest uzyskanie do 31 lipca 2015 r. koniecznego zezwolenia od odpowiednich organów w ramach procedury układu z wierzycielami określonego we włoskiej ustawie o niewypłacalności. Kwota transakcji nie jest znana. Spółka poinformowała jedynie, że oferowana cena nabycia jest rzędu kilkunastu procent kapitałów własnych Wieltonu (co stanowi równowartość 20–35 mln zł).

Do czasu spełnienia warunku spółka zależna Wieltonu będzie dzierżawić część przedsiębiorstwa, korzystając z czasowej zgody na wykorzystanie marek firmy takich jak Cardi, Merker i Viberti. Umowa przyznaje również Italiana Rimorchi prawo do korzystania z części zakładu w Pescara przez okres dzierżawy. Jak podała spółka, nabywane maszyny i urządzenia pozwolą na zwiększenie mocy produkcyjnych i wzrost konkurencyjności produktów, a zakup znanych marek pozwoli na ich wykorzystanie na rynku włoskim oraz w Europie. – Przejęcie części biznesu Compagnia Italiana Rimorchi oceniam pozytywnie. Jest to jeden z głównych producentów naczep na rynku włoskim, z udziałem w rynku przekraczającym 20 proc. Myślę, że przejęcie wpisuje się w strategię Wieltonu, pozwala na zwiększenie przychodów generowanych w Europie Zachodniej – ocenia Wojciech Dębski, analityk ING Securities. – Potencjalnym ryzykiem dla transakcji jest wymagana zgoda lokalnych władz na przejęcie, w których interesie najprawdopodobniej jest utrzymanie miejsc pracy we włoskim zakładzie – dodaje.

Warto odnotować, że rynek wciąż oczekuje na sfinalizowanie ogłoszonej w ubiegłym roku transakcji zakupu przez Wielton grupy Fruehauf, czołowego francuskiego producenta naczep i przyczep. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższym czasie.