Giełdowi producenci płytek ceramicznych powinni w tym roku poprawić swoje wyniki. Maksymilian Miros, analityk rynku Centrum Analiz Branżowych, ocenia, że mają duże szanse zwłaszcza na wzrost sprzedaży w krajach zachodniej i południowej Europy. – Z kolei w Rosji, na Ukrainie i w innych państwach za naszą wschodnią granicą powinno dojść do wyhamowania tendencji spadkowych lub nawet pierwszych symptomów odbudowywania utraconych udziałów. Jeżeli do tego dodamy dalszy wzrost popytu w Polsce, to w tym roku krajowi producenci płytek mają szansę na poprawę swoich wyników – twierdzi Miros.
Zauważa, że w 2015 r. wzrosła liczba sprzedanych płytek zarówno w polskich zakładach Rovese (o 7 proc.), jak i w Ceramice Nowej Gali (o 8 proc.). Polcolorit nie podaje danych w ujęciu wolumenowym. Pod względem wartościowym wzrost sięgnął jednak aż 14 proc. w stosunku do 2014 r. Cała branża znacznie większe zwyżki sprzedaży zanotowała w kraju niż na rynkach zagranicznych. – W tym roku prawdopodobnie szybciej będzie rósł eksport. Już od jakiegoś czasu widać, że nasze spółki coraz lepiej radzą sobie przede wszystkim w państwach należących do UE – uważa Miros.
Strategiczne cele
Ireneusz Kazimierski, prezes Rovese, zapewnia, że działania grupy podporządkowane są nadrzędnemu celowi, którym jest budowa silnej, ogólnoeuropejskiej grupy, która pozwoli na zdobycie i utrzymanie pozycji lidera na rynku kompleksowego wyposażenia łazienek. Zarząd chce go realizować m.in. poprzez rozbudowę i modernizację zakładów produkcyjnych, pozyskiwanie nowych i rozwój dotychczasowych rynków zbytu oraz utrzymanie pozycji lidera na krajowym rynku artykułów wyposażenia łazienek. Ponadto stawia na rozbudowę asortymentu oferowanych produktów i większe wykorzystanie siły marki Opoczno.
Na wzrost sprzedaży płytek liczy Waldemar Piotrowski, prezes Ceramiki Nowej Gali. – Zgodnie z naszą strategią średniookresową w 2016 roku rozpoczniemy budowę nowego centrum logistycznego, które pozwoli nam na ograniczenie kosztów funkcjonowania i poprawę obsługi logistycznej naszych klientów – informuje Piotrowski. Łączne wydatki na ten cel mają wynieść 12 mln zł, z czego 6 mln zł w tym roku.
Na dalszą restrukturyzację działalności stawia Polcolorit. Spółka planuje też istotne inwestycje, zwłaszcza zmierzające do unowocześnienia parku maszynowego oraz umożliwiające wytwarzanie nowych produktów ceramicznych.