Pierwszy dotyczy pozyskania nowych kontraktów budowlanych. Obecnie portfel umów grupy znajdujących się w realizacji przekracza 220 mln zł, z czego część już została wykazana w przychodach za ubiegły rok. Największe kontrakty obejmują budowę wielorodzinnych osiedli mieszkaniowych w Ząbkach koło Warszawy (wartość umowy to 38,2 mln zł), Gdańsku (35,5 mln zł) oraz Rumii koło Gdyni (33,7 mln zł).

– Patrząc z perspektywy 2016 r. obecny portfel zamówień spełnia nasze oczekiwania, prowadzimy jednak działania w celu pozyskania nowych kontraktów, które zapewnią grupie stabilność działalności również w kolejnych latach. Obecnie prowadzimy rozmowy m.in. w sprawie realizacji inwestycji mieszkaniowych w Gdańsku oraz przygotowujemy się do uczestniczenia w przetargach dotyczących projektów m.in. w Olsztynie – mówi Rafał Jakóbiak, członek zarządu KB Dom.

Kolejnym celem jest zwiększenie obecności KB Dom na rynku skandynawskim. Chodzi głównie o poprawienie sprzedaży prefabrykatów betonowych na indywidualne zamówienia klientów. Działalność ta charakteryzuje się wyjątkowo dużą rentownością, dlatego zarząd chce ją mocno rozwijać. Dotychczas większość prefabrykatów była kierowana na rynek polski. W tym roku firma zakłada istotny wzrost sprzedaży na rynki zagraniczne. Niedawno podpisała umowę z inwestorem szwedzkim na dostawę elementów prefabrykowanych stosowanych w budownictwie mieszkaniowym.

– Jest to pierwsza umowa, ale już mamy zapewnienia o chęci kontynuowania współpracy przy kolejnych projektach tego klienta. Ten kierunek jest na tyle perspektywiczny, że rozpoczęliśmy przygotowania do zwiększenia mocy produkcyjnych naszego zakładu – informuje Jakóbiak. Dodaje, że KB Dom zakończył z sukcesem dostawy elementów prefabrykowanych do Angoli w Afryce. Nie wyklucza, że dostawy na ten rynek będą kontynuowane. W Polsce spółka z sukcesem sprzedaje elementy małej architektury, takie jak ławki, lampy, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

Ostatni cel to rozpoczęcie eksploatacji kopalni kruszyw naturalnych. KB Dom jest właścicielem koncesji, dzięki której może rozpocząć wydobycie na skalę przemysłową w tym roku. Zarząd liczy, że realizacja kluczowych zadań pozwoli grupie zwiększyć zyskowność oraz, po uruchomieniu eksploatacji kopalni kruszyw, w większym stopniu zdywersyfikować prowadzoną działalność.