„W wyniku kilku rund negocjacji, przy aktywnej współpracy banków, grupy TDJ i firm doradczych, ostatecznie 29 lipca przedstawiliśmy skorygowany projekt propozycji restrukturyzacji zadłużenia grupy Kopex. Porozumienie, wypracowane po ostatniej turze rozmów i uwzględniające stanowiska większości banków może nie dojść do skutku" – czytamy w oświadczeniu grupy TDJ. Podmiot ten kontroluje 70 proc. akcji Famuru oraz 33 proc. Kopeksu. Dąży do przejęcia tego ostatniego, aby stworzyć dużą grupę górniczą.
TDJ poszedł na ustępstwa
„Jeden z banków (chodzi o Pekao – red.) stanowczo odrzucił możliwość zawarcia porozumienia, podczas gdy wymogiem niezbędnym jest akceptacja warunków restrukturyzacji długu Kopeksu przez wszystkie banki. W ocenie TDJ wypracowane porozumienie to konkretna i kompleksowa propozycja uwzględniająca interesy wszystkich stron, z istotnymi ustępstwami ze strony TDJ jako inwestora" – czytamy dalej. Podkreślono, że „TDJ zrobił wszystko, co możliwe, by zbudować propozycję, która będzie akceptowalna przez wszystkie instytucje finansowe". Powyższe jednak nie oznacza, że negocjacje zostały ostatecznie zakończone. „Zarząd TDJ wyraża nadzieję, że banki zaangażowane w finansowanie grupy Kopex znajdą akceptowalne dla każdego z nich rozwiązanie, umożliwiające restrukturyzację zadłużenia grupy Kopex i tym samym stworzenie warunków do zbudowania silnej polskiej marki" – podsumowują przedstawiciele TDJ.
Wniosek o upadłość
Tymczasem spółka Famago, która posiada wobec Kopeksu wierzytelności o wartości 120,5 mln zł, złożyła wniosek o upadłość. Spółka nie wyklucza dokonania na ten cel odpisów. Przypomnijmy, że Kopeks dokonał już odpisów w związku z długiem Famago wobec spółki na kwotę 66,4 mln zł. Został on uwzględniony w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2015 r.
To nie koniec złych informacji dla akcjonariuszy Kopeksu. W poniedziałek rada dyrektorów spółki zależnej – Kopex Australia, z uwagi na trudną sytuację finansowo-ekonomiczną tego podmiotu, podjęła uchwałę o wszczęciu przewidzianej przez prawo australijskie procedury „voluntary administration", nakierowanej na zaspokojenie wierzycieli niewypłacalnej spółki w maksymalnym możliwym stopniu. Kopex Australia jest w 100 proc. kontrolowane przez Kopex, a zajmuje się dystrybucją wozów odstawczych w Australii. Przedsiębiorstwo to odpowiadało za 0,23 proc. przychodów grupy w 2015 r.