PCC Rokita po III kwartałach tego roku zanotowała 814,4 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. To wynik o 4,6 proc. lepszy od osiągniętego w tym samym czasie 2015 r. Dużo mocniej zwyżkowały zyski. Czysty zarobek wyniósł 95,8 mln zł, co oznaczało zwyżkę aż o 112,5 proc.

Spółka tłumaczy, że lepsze wyniki to m.in. efekt postoju niektórych instalacji na początku 2015 r., związanego z przełączeniem systemu produkcji chloru na nową technologię membranową. Wzrost przychodów zanotowano głównie w obszarze sprzedaży tzw. alkaliów oraz w mniejszym stopniu chloru i produktów chloropochodnych. Było to możliwe dzięki wyższemu wolumenowi produkcji i zwiększonym zdolnościom instalacji wytwórczych. Zarząd informuje, że wypracowane po III kwartałach wyniki ponownie były rekordowe. - Na kontynuacje pozytywnego trendu wpływ miała stabilna produkcja przy optymalnym wykorzystaniu zwiększonych mocy, dzięki sfinalizowanym w ubiegłym roku inwestycjom. Niższe ceny podstawowych surowców oraz mniejsze zużycie energii elektrycznej przez instalację elektrolizy pozwoliły nam wypracować wysokie marże - mówi cytowany w komunikacie prasowym Wiesław Klimkowski, prezes PCC Rokita.

Grupa zanotowała wzrost marży na produktach tzw. kompleksu chloru. To rezultat zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, niezbędnej w procesie produkcyjnym. Według spółki inwestycja w zmianę technologii produkcji na membranową przynosi obecnie oczekiwane i wymierne efekty. Wysokie marże wypracowano również dzięki spadkom cen większości surowców wykorzystywanych w produkcji. Jednocześnie zauważono, że obecnie ceny surowców ponownie powoli rosną.

Niższe ceny surowców spowodowały dodatkowy efekt w postaci niższych cen rynkowych polioli (spółka jest ich największym producentem w Europie Środkowo-Wschodniej). Przychody z ich sprzedaży były niższe niż rok temu, i to pomimo wyższego wolumenu sprzedaży.

PCC Rokita na początku II kwartału zakończyła budowę instalacji do produkcji prepolimerów. W efekcie grupa będzie wytwarzać nowe grupy wyrobów, wykorzystywanych w takich branżach jak branża budowlana czy meblarska, a także stosowanych do nawierzchni sportowych.